Vážení zákazníci, od 19. 11. do 4. 12. jsme na dovolené. Objednávky přijaté v tomto období budou expedovány od 5. 12. 
Děkujeme za pochopení!
Domů / Blog / Proč navštívit Azorské ostrovy - část 1: Rozmanitá příroda

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 1: Rozmanitá příroda

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 1: Rozmanitá příroda - Lencis.cz    První část série o malém azorském dobrodružství.
 

Letos v srpnu jsem se vypravila nasbírat pár fotek i trošku dál od domova - na Azorské ostrovy. Kromě fotografií jsem si přivezla spoustu zážitků a poznatků, a byla by určitě škoda se o ně s vámi nepodělit. Obecnými informacemi vás nudit nebudu, ty si umíte najít jinde :)

Zůstaňme u toho, že návštěvu tohoto souostroví mohu vřele doporučit. V této sérii článků se budeme věnovat tomu nejzajímavějšímu, co jsem za svůj šestnáctidenní pobyt viděla. A začneme naprostým základem, a to samotným charakterem tohoto místa. Těmto devíti malým ostrovům uprostřed Atlantiku se někdy říká Evropský Nový Zéland. Je to právě díky neuvěřitelné rozmanitosti tamější přírody. Hned z počátku musím uznat, že pověst je to vskutnu oprávněná. Pojďme se podívat, co dělá Azorské ostrovy tak zajímavými. 

Maia, Azorské ostrovy

Výhled směrem k městečku Maia, severní pobřeží ostrova Sao Miguel. Foceno 31.8.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 15 s, f/8 a ISO 100.

 

ČISTOKREVNÉ OCEÁNSKÉ KLIMA

Můj let na Azory měl mezipřistání v subtropickém a suchém Lisabonu, hlavním městě Portugalska, do něhož Azory patří. Podobnost s pevninským Portugalskem tu ale žádná není.

Na Azorských ostrovech je klima neuvěřitelně odlišné od kontinentální Evropy. Na Azorech je jedno, co je zrovna za denní dobu. Co se týče teploty, překvapí vás podivuhodná stabilita, ať už je počasí jakékoliv. Teplota je v podstatě stejná v noci i ve dne. V létě to znamená příjemných 23 stupňů ať už je jasno, prší nebo se na vás devadesátikilometrovou rychlostí valí stěna mlhy.

Zcela opačný dojem však máte z počasí, které má až horský charakter. Déšť můžete zažít třeba i desetkrát za den, ale nikdy neprší dlouho a neochladí se. Pláštěnka je naprostá nutnost, bez ní nevycházejte ven. Ale jakmile už ji máte, nemusíte nikdy zrušit výlet. Je také potřeba počítat s neustálými proměnami viditelnosti. Azory vám nabídnou impozantní výhledy, ale jen pokud si pár desítek minut počkáte na okamžik mezi dvěma mraky. 

 

Lagoa do Fogo

Kráterové jezero Lagoa do Fogo. Foceno 5.9.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/320, f/8 a ISO 125. Obraz můžete koupit zde

 

Lagoa do Fogo

Jezero Lagoa do Fogo. Foceno jen o pár minut později 5.9.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/200, f/8 a ISO 125.

 

CELÝ PÁN PRSTENŮ NA JEDNOM OSTROVĚ

O fascinující krajině Azorských ostrovů by se daly popsat stovky stran, ale pokusím se být stručná. Určitě víte, že slavný Pán prstenů od Petera Jacksona se natáčel na Novém Zélandu právě pro jeho rozmanitý terén. Azory vám nabídnou totéž, jen nebudete muset procestovat tolik kilometrů. Hlavně největší z ostrovů - Sao Miguel, kde jsme strávili většinu pobytu, dokáže neustále překvapovat. Na pár hektarech tak můžete najít jezero se strmými skalními stěnami, hluboký les i planinu jako vystřiženou z tolkienovského Rohanu.

Sao Miguel

Jezero na ostrově Sao Miguel. Foceno 1.9.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 8 s, f/8 a ISO 100. Obraz můžete koupit zde.

Lesy jsou na Azorech zajímavé tím, jak divoce působí, přestože nejsou původní. Většinu lesů tvoří vysoké jehličnany kryptomerie japonské, které zde byly vysázeny i z toho důvodu, aby vrhaly stín na cesty a pomáhaly tak mléku z místních krav, aby se při převozu nezkazilo. V nižších polohách, a hlavně v blízkosti sopečných pramenů, tu najdete obrovské porosty asijské zázvorovité rostliny s velkými žlutými květy, což krajině dodává až tropický ráz. Mimo zalesněné plochy pak na vás čekají miliony rozkvetlých hortenzií.

 

Les na ostrově Sao Miguel

Hortenzie najdete úplně všude. Foceno 1.9.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 30 s, f/8 a ISO 100.

Ve vyšších polohách najdete jak strmé kopce porostlé trávou, tak sopečné vyvřeliny nebo hluboká koryta potoků plná železitých usazenin. A když to vydržíte až k pobřeží, čekají vás obří čedičové útesy končící až v černém sopečném písku omývaném oceánskými vlnami.

 

Les na ostrově Sao Miguel

Takový typický les. Foceno 1.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 30 s, f/8 a ISO 200.

Hedychium gardnerianum

Planý druh asijského motýlovce (Hedychium gardnerianum).  Foceno 27.8. 2018, na mobilní telefon.

Tím ale výčet zajímavostí v krajině Sao Miguelu nekončí. Obrovskou raritou je čajová plantáž - je to jediný čaj pěstovaný na území Evropské Unie. Chuťově výborný a stoprocentně přírodní - o hubení hmyzu se tu totiž starají kolonie křižáků pruhovaných.

Čajová plantáž Gorreana

Čajová plantáž Gorreana. Foceno 31.8. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/250, f/8 a ISO 160. Obraz můžete koupit zde.

 

MALÉ MÍSTO, VELKÁ ZÁBAVA

Tady se pokusím velmi stručně shrnout co všechno se na Azorech dá dělat zajímavého. V dalších článcích se tomu budu podrobněji věnovat a přidám také pár rad, jak se levně a bezpečně po ostrovech pohybovat.

I když Azory nejsou zrovna typická koupací destinace, vodu si tady užijete do sytosti (i když rodinám s dětmi bych tyto ostrovy jako koupací místo nedoporučila). Ačkoli se může zdát, že teplota kolem dvaceti stupňů není nic moc, díky vysoké vlhkosti vzduchu je pocitová teplota mnohem vyšší. Ani po delší koupeli v oceánu tak pravděpodobně klepat kosu nebudete. A po celodenní túře po sopkách mírné osvěžení rozhodně bodne.

Pláž na ostrově Sao Miguel

Pláže nebývají zrovna přeplněné.  Foceno 26.8. 2018, na mobilní telefon.

Minimálně na ostrově Sao Miguel je několik dobře přístupných pláží, z nichž jedna je v bezprostřední blízkosti hlavního města. Je to pláž v Sao Roque, která nabízí i spoustu místa k parkování. Pro dobrodružnější povahy doporučuji opuštěné pláže pod obrovskými útesy na východě ostrova.

 

Cesta na pláž, Sao Miguel

Amazonie? Ne, cesta na pláž. Foceno 7.9. 2018, na mobilní telefon.

Nechcete se koupat v moři? Pak vám Azorské ostrovy nabízí luxusní koupání v termálních pramenech v prostorách botanické zahrady Terra Nostra ve městečku Furnas. Za zmínku stojí také přírodní kaskády na západě ostrova Sao Miguel u vesnice Ferraria. Romantickou koupel ve sladké vodě si také můžete dopřát v oblasti nejzápadnější sopky hlavního ostrova, v kaldeře zvané Sete Citades. Zdejší jezero Lagoa Azul je volně přístupné ke koupání.

Lagoa Azul

Jezero Lagoa Azul. Foceno 1.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 15 s, f/8 a ISO 100.

 

Většina turistů však Azory navštěvuje právě kvůli unikátní vnitrozemské krajině. Azory vznikly sopečnou činností, a to poměrně nedávno v rámci několika málo milionů let. Jen na hlavním ostrově Sao Miguel najdete desítky sopek, od malých kopečků poblíž hlavního města až po tři velké krátery Sete Citades, Fogo a Furnas, všechny se svými kráterovými jezery. Kromě toho najdete na každém ostrově ještě celou řadu dalších jezírek, kráterů, vodopádů, roklí a překrásných údolí, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti.

Sete Citades

Výhled směrem k Sete Citades. Foceno 1.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 8 s, f/8 a ISO 100.

Nezapomenutelné zážitky nekončí na pevnině. V každém větším městečku vás místní společnost vezme na oceán, kde se setkáte s divokými velrybami a delfíny. O těchto úžasných chvilkách se rozepíšu v samostatných článcích. Whale watching je na Azorech velmi rozšířený, protože jde o jedno z míst, kde se nejčastěji vyskytují mnohé druhy velryb včetně vorvaně obrovského, který tady byl v 19. století hojně loven. Dnes už je naštěstí lov velryb zakázán. 

Vorvaň obrovský

Vorvaň obrovský. Foceno 6.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 3200, f/4 a ISO 200. Obraz můžete koupit zde.

Já jsem na Azory pochopitelně jela z dalšího důvodu, a to je příroda plná zajímavých a unikátních zvířat. Jen na tomto souostroví bylo pozorováno více než 400 druhů ptáků, z nichž někteří využívají ostrovy jako hnízdiště nebo důležitou migrační zastávku. O svém pozorování vám samozřejmě povím v samostatném článku.

Doufám, že jsem vás k návštěvě tohoto nádherného místa dostatečně nalákala. V dalších částech mého povídání se budeme věnovat konkrétním tématům azorských ostrovů a povím vám i jednom fascinujícím místě, které jsem navštívila: magický ostrov Corvo.

KAM DÁL

 

Proč posílám

peníze České 

společnosti

ornitologické

Na čem všem

se podílí? 

   

Jak jsem fotila

zatmění měsíce

27.7. jsme užili na dlouhou

dobu poslední úplné

zatmění měsíce viditelné

na našem území.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.