Domů / Blog / Jak jsem fotila zatmění měsíce

Jak jsem fotila zatmění měsíce

Jak jsem fotila zatmění měsíce - Lencis.cz    27.7. jsme užili na dlouhou dobu poslední úplné zatmění měsíce viditelné na našem území.
 

Byl to nádherný a atmosferický zážitek. Počasí nám nakonec přálo a já jsem ráda, že se něj můžu s Vámi podělit. Tak pojďme na to:)

 

MÍSTO JE ZÁKLAD

Kromě jasné oblohy je potřeba zvolit si dobré místo. U pouhého pozorování by na tom tolik nezáleželo, ale na hezké fotky je potřeba správná krajina. Proto jsme už několik dní předem jezdili autem po okolí a hledali to pravé. Nebylo to jednoduché, horizont by neměl být příliš jednotvárný a zároveň je potřeba vyhnout se místům s velkým světelným znečištěním. A taky jsme nechtěli v noci jezdit příliš daleko.

Nakonec se nám podařilo vybrat. Chtěla jsem do fotky zakomponovat i nějakou dominantu, ale bohužel všechny se dají hezky fotit ze špatné strany, měsíc by nebyl vidět. Tak jsme zůstali v hezké krajině, na kraji pole. Alespoň jsme měli rozhled na všechny strany.

 

NEJISTÁ PŘEDPOVĚĎ

Samozřejmě už nekolik dní před zatměním jsem netrpělivě sledovala, jak se vyvíjí přepověď počasí. No, nevypadalo to úplně růžově, ale zdálo se, že v našem okolí by se mohlo k večeru vyjasnit. co Vám budu povídat, bylo to docela napínavé. Odpoledne se zatáhlo přišla bouřka, děšť. Moc jsem už nevěřila, že bychom večer mohli něco vidět, ale i tak jsem chtěla vyrazit ven, ono se může vyčasit docela rychle. A přesně tak to bylo, kolem osmé večer začalo foukat a mraky se začaly trhat. Ještě nebylo vyhráno, ale šance se zvyšovaly.

Když jsme dorazili na vybrané místo, zatmění už bylo v plném proudu. Čekali jsme, až měsíc zmizí úplně a já jsem si čas krátila pozorováním a focením bouřky v dálce. Bohužel se s Vámi nemůžu podělit o žádný zajímavý blesk, občas se to prostě nepovede. 

Podařil se alespoň hořící západní obzor. A ta ten velmi jasný bod vlevo, to je Jupiter.

Noční obloha

Foceno 27.7. 2018 nedaleko Morkovic. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 10 s, f/3,5 a ISO 1000.

 

JAK SE FOTÍ MĚSÍC

Musím říct, že ne úplně snadno. Při focení širším objektivem nikdy nezískáte detaily měsíce. Samozřejmě fotky jsou to i tak zajímavé, zase je možné do záběru dostat i hvězdy a část obzoru. Většinu fotek jsem udělala objektivem 19-35 mm a pár o něco málo užším ohniskem, 50 mm, s použitím stativu.

Jedna z věcí, která mě docela překvapila bylo, jak úplně zakrytý měsíc na fotkách svítí. A zároveň, přestože se jeví tak jasný, je vidět mnohem víc hvězd než jindy. Toto zatmění bylo specifické i tím, že Mars vycházel skoro současně s měsícem a byl Zemi velmi blízko. Díky poklesu magnitudy měsíce působí Mars mnohem větší než ve skutečnosti je - je to mimo jiné způsobeno délkou expozice.

Zatmění měsíce, Mars

Foceno 27.7. 2018 nedaleko Morkovic. Nikon D7100, objektiv Nikon 50 mm. Rychlost 15 s, f/1,8 a ISO 640.

Zatmění měsíce, Mars

Foceno 27.7. 2018 nedaleko Morkovic. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 30s, f/3,5 a ISO 1600.

 

S TELEOBJEKTIVEM TO NENÍ SRANDA

Všichni ty super obrázky znáte, měsíc přes celou fotku, každý detail nádherně ostrý. Samozřejmě jsem něco pdobného chtěla taky. No, musím říct, že to vůbec není jednoduché. I když se může zdát, že měsíc je světlý dost, není to pravda. Je potřeba nastavit na teleobjektiv poměrně dlouhou expozici. Tu navíc není možně vykompenzovat nižší clonou - detaily by ztratily na zřetelnosti. 

Zkoušela jsem to tedy se stativem a čekalo mě nepříjemné překvapení. Teleobjektiv je docela dlouhý a těžký objekt a stativ vůbec nepomáhal, otřesy způsobené pohybem zrcátka se přenesly na fotku. Prodloužit expozici nepomohlo, pořád to bylo rozmazané. Tak mi nakonec nezbylo, než zvýšit ISO, zvýšit rychlost a doufat, že se mi nebudou moc třást ruce. Výsledek můžete posoudit sami.

 

Zatmění měsíce

Foceno 27.7. 2018 nedaleko Morkovic. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/30s, f/5,6 a ISO 1000.

A ZA PÁR MINUT JE PO VŠEM

Kolem čtvrt na dvanáct začalo být jasně vidět, že zemský stín ustupuje. Je zajímavé, jak dlouho byl měsíc zakrytý celý a jak rychle se najednou odkryl celý. A bylo hotovo.

Opravdu to byl naprosto neopakovatelný zážitek a měla jsem velké štěstí, že se vydařilo počasí. Ne všude v republice bylo zatmění tak dobře pozorovatelné, někde měli smůlu i na déšť. O to štastnější jsem, že se to tak hezky vydařilo.

 

KAM DÁL

 

Vzácní dravci u nás

S trochou štěstí

můžete i na české obloze

vidět zajímavé druhy

ptáků

   

Fotky na zakázku

Užijte si focení a nechte 

si vyrobit rodinný obraz.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.