Domů / Blog / Vzácní dravci u nás

Vzácní dravci u nás

Vzácní dravci u nás - Lencis.cz    Obloha v České republice rozhodně není nuda. S trochou štěstí můžete vidět i docela vzácné nebo neobvyklé druhy ptáků.
 

Obloha v České republice rozhodně není nuda. S trochou štěstí můžete vidět i docela vzácné nebo neobvyklé druhy ptáků. Dnes se zaměříme na dva dravce, které jsem zahlédla naprostou náhodou a o to větší to radost jsem z toho měla:)

 

MEZI ORLEM A KÁNĚTEM

I když je tento dravrec poměrně nezaměnitelný (díky typicky vykrojenému ocasu), ze mě si chvilku dělal legraci a dokonale mě zmátl. Byli jsme se podívat na jednom z mála míst (na Jižní Moravě), kde hnízdí orli mořští. Mimochodem, je to nádherné místo, ale přímo o něm vám povím zase někdy jindy.

V poměrně velké výšce a daleko nad lesem se kolem nás proháněli dravci, viditělně větší než káně. Už už jsem chtěla jásat, že máme takové štěstí a opravdu jsme narazili na orly. Ale tvar a zbarvění nějak neseděly a ejhle, on to byl luňák červený. 

Luňák červený

Foceno 13.5. 2018 nedaleko Kvasic. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 200.

V České republice hnízdí jen několik párů na jihu a jihovýchodě Moravy a na severu Čech. Většina luňáků tudy jen protahuje na cestě jinam, takže je neuvidíte tak často jako třeba káňata nebo motáky. Jejich volání je navíc poměrně tiché, takže na svou přítomnost vás nejspíš neupozorní.

 

ZLODĚJ KAPRŮ

Tenhle dravec si ze mě taky trochu dělal legraci. U nás vůbec nehnízdí, pouze tudy protahuje v poměrně uzkém časovém období. Člověk tedy nepovažuje za zrovna pravděpodobné, že by se s ním potkal. Živí se rybami, a proto se pohybuje nejčastěji kolem jezer a rybníků nebo na pobřeží. Jmenuje se orlovec říční.

 

Orlovec říční

Foceno 29.4.. 2018 u Neziderského jezera. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 200.

Nejlepší fotky orlovce se mi podařily v Rakousku u Neziderského jezera. Tam má  ideální podmínky pro svou krátkou zastávku.

Nicméně naše první setkání proběhlo kolem mutěnických rybníků. V dálce se pohybovalo něco s podivným tvarem. Mám ve zvyku takové věci vyfotit jen ze zvědavosti, abych zjistila, co to je. Vzmikla z toho fotka nevalné kvality, ale o to zajímavějšího obsahu. Nejdřív jsme vůbec nevěděli, co to může být, ve foťáku to může často klamat. Tvarem to připomínalo supa a ta věc drápech... Po konzultaci s chytrou knihou už ale bylo jasné, že to nemůže být nic jiného než orlovec.

 

Orlovec říční

Foceno 13.5. 2018 u Mutěnic. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 2x. Rychlost 1/1000, f/5 a ISO 250.

Takže až příště uvidíte podivného dravce s kaprem, který by se na vánočním stole rozhodně neztratil, mějte radost, protože jste potkali celkem velkou raritu:)

 

KAM DÁL

 

Mějte rádi rorýsy

Rorýs obecný má

v ptačí říši poustu

prvenství.  

   

Fotky na zakázku

Užijte si focení a nechte 

si vyrobit rodinný obraz.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.