Domů / Blog / Mějte rádi rorýsy

Mějte rádi rorýsy

Mějte rádi rorýsy - Lencis.cz    Rorýs obecný má v ptačí říši spoustu prvenství. Bohužel počty rorýsů se u nás výrazně snižují...
 

Na první pohled vypadají jako jiřičky nebo vlaštkovky, ale ve skutečnosti ani nepatří do stejně čeledi. Jsou asi 17 cm vysocí a neúnavně létají v kruzích kolem kolem budov, kde loví hmyz. Hejno vydává naprosto specifický křik. Jinak o sobě ale moc vedět nedávají, takže jste si možná ani nevšimli, že vám na domě hnízdí. 

Rorýs obecný

Foceno 24.6. 2018 u rybníka v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 640.

ODPOČINEK BEZ PELÍŠKU

Rorýsi nejsou obyčejní ptáci, mají prakticky zakrnělé nožičky. Nikdy je neuvidíte jen tak někde sedět, protože je to pro ně nebezpečné. Sami nedokážou vzlétnout, musejí takzvaně ,,spadnout", aby mohli pokračovat v letu. Proto, pokud uvidíte rorýse na zemi, určitě se tam nedostal úmyslně. Pomozte mu tím, že ho jemně vyhodíte do vzduchu. Pokud je zraněný, veterinář nebo záchranná stanice se ho jistě rádi ujmou. 

Určitě vám teď vrtá hlavou, jak se rorýs bez nožiček obejde. No, nemá to jednoduché. Ve vzduchu jí, spí a rozmnožuje se. Na hnízdo se vrací jen kvůli mláďatům. A jakmile malí rorýsci hnízdo opustí, nemusí se dotkout země třeba i několik let.

Rorýs obecný

Foceno 9.6. 2018 v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/2000, f/4 a ISO 320.

FERRARI V PTAČÍ ŘÍŠI

Obhohu většinou  brázdí poměrně malou rychlostí asi 40 km/h, ale dokáže letět 170 - 200 km/h. Díky své velikosti a tvaru křídel dokáže i skvěle manévrovat a tak ho většina predátorů nepovažuje za vhodnou kořist. Absence nohou je totiž vynahrazena dokonalou aerodynamikou a speciálním tvarem křídel.

PROČ RORÝSY CHRÁNIT?

V celé ptačí říši není jiný druh, který by se tak dokonale adaptoval na permanentní život ve vzduchu. Byla by škoda nechat se připravit o takový exemplář.

Nemusíte mít strach, že vám na domě něco poničí. Má měkký zobáček, ketý rozhodně není uzpůsoben ke klování, a na balkoně ho prostě sedět neuvidíte.

Bohužel my lidé mu život občas znepříjemňujeme, aniž bychom chtěli. Při zateplování staveb rorýsi přichází o místa k hnízdění. Narozdíl od jiných ptáků se každoročně vrací na stejné hnízdo a neopatrná práce na fasádě tak způspbí, že se nemají kam vrátit. Sice si časem najdou nové místo, ale po několik let nebudou schopni vyvést mláďata. A tak počet rorýsů dramaticky klesá, přestože se jim ve městech jinak žije dobře.  

Rorýs obecný

Foceno 24.6. 2018 u rybníka v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 640.

JAK POMOCT?

Řešení je naštěstí jednoduché. Pokud se chystáte zateplovat dům, zkontrolujte, jestli u vás rorýsi nehnízdí. Pokud ano, zaregistrujte hnízdiště na http://www.rorysi.cz/rorysidb/. Jestli to bude jen trochu možné, naplánujte zateplování na dobu, kdy u nás rorýsi nejsou. Během roku tu moc času netráví, obvykle se vrací v květnu a odlétají koncem srpna. 

A nejdůležitější věc je připravit jim možnost k hnízdění na příští rok - instalujte rorýsům hnízdní budku. Můžete ji vyrobit sami, na internetu je spousta nápadů a nákresů. Jestli se na to necítíte dostatečně zruční, nebojte se. Existují firmy, které vám dodají hotovou budku připravenou k instalaci.

Hnízdní budka pro rorýsy

Zdroj: https://www.ecoplastics.cz/nakresy-rozmery-ceny-budek.html

 

Pokud se o ochraně rorýsů chcete dozvědět víc, podívejte se na stránky České společnosti ornitologické (http://www.birdlife.cz/)  nebo na http://www.rorysi.cz/rorysi/index.php?id=fakta.

Rada na závěr. Rozhodnete-li se pro nákup budky pro rorýse, nenchte se odradit cenou. Zkuste štěstí s místními úřady. Rorýs je ze zákona chráněn a městský úřad vám může vyjít vstříc a na nákup přispět.

 

KAM DÁL

 

Blog

Zjistěte, co je nového, 

jaká zajímavá zvířata 

jsem potkala nebo co

pro vás chystám.

   

Fotky na zakázku

Užijte si focení a nechte 

si vyrobit rodinný obraz.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.