Tento článek úzce souvisí se sekcí Proč tento projekt vznikl, na stránce O eshopu. Tady bych se o tom ale ráda rozepsala trochu víc.
Nejrůznější studie se shodují na tom, že ptactva a dalších druhů zvířat celosvětově dramaticky ubývá. Jen v České republice je na červeném seznamu zapsáno 123 druhů ptáků!
Silně ohrožený krahujec obecný. Foceno 19.11.2018 v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/400, f/5,6 a ISO 500.
Tento trend se nám pravděpodobně nepodaří zastavit, ale díky nejrůznějším organizacím, které se zabývají ochranou přírody, by se ho mohlo podařit alespoň zpomalit.
Kriticky ohrožený bukáček malý. Foceno 26.5.2018 v Chropyni. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 320. Obraz si můžete koupit zde.
Protože mám přírodu ráda, chci se na její ochraně podílet. Českou společnost ornitologickou jsem si vybrala mimo jiné proto, že se zabývají ochranou ptáků, které já tak ráda pozoruji a fotím. Pokud můj nápad dát 2% z obratu na dobrou věc inspiruje třeba jen jednoho z vás k něčemu podobnému, budu to považovat za velký úspěch.
Kriticky ohrožený luňák červený. Foceno 13.5. 2018 nedaleko Kvasic. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 200.
A na čem všem se tedy tato 2% podílí? Tady jsou tři důvody, proč právě Česká společnost ornitologická.
1. POMÁHÁ ZLEPŠIT SOUŽITÍ PTÁKŮ A LIDÍ
Na jednu stranu ptákům městské prostředí svědčí, na druhou stranu jim tam hrozí velké nebezpečí. Velké skleněné plochy, úbýtek hnízdních příležitostí vlivem nové zástavby nebo špatného polního hospodářství.
Na tuto problematiku je potřeba upozorňovat a šíření osvěty něco stojí. Řešení přitom může být snadné a levné (dočíst se o tom můžete v článku Mějte rádi rorýsy).
Mezi projekty, které se na tyto problémy soustředí patří Ptáci a skla (zabezpečení velkých skleněných a zrcadlícíh se ploch), Sídla bezpečná pro ptáky, nejrůznější semináře pro školy, učitele i pro veřejnost. Pokud se chcete dozvědět více o ptácích ve městech, určitě neváhejte jít na některou z ornitologických vycházek. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to velmi obohacující a podnětné.
Ohrožený rorýs obecný. Foceno 9.6. 2018 v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/2000, f/4 a ISO 320.
2. PÉČE O OHROŽENÉ DRUHY
Smutným příkladem je sýček obecný. Tato sova je téměř na pokraji vyhynutí, celková populace v České republice se odhaduje pouze na 100 párů. Česká společnost ornitologická se nyní snaží pomoci odstranit nejrůznější příčiny ohrožení těchto ptáků. Snad se díky tomu podaří sýčka u nás zachránit.
Silně ohrožený sýček obecný. Foceno 25.6. 2018 v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/640, f/4 a ISO 400. Tento sýček je vyfocen v zajetí, ale v okolí Morkovic se sýčkové vyskytují, několikrát se mi podařilo je vidět při nočních cestách autem podél cest.
Co všechno pod takový program spadá? Například úprava loveckých teritorií, vyvěšování bezpečných hnízdních budek v místech výskytu sýčka nebo analýza genetické variability.
V minulých letech se pozornost České společnosti ornitologické soustředila i na jiné ohrožené druhy, například potápku černokrkou, čápa černého a bílého, břehuli říční nebo tetřeva hlušce.
Silně ohrožený čáp černý. Foceno 7.5. 2018 v Morkovicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 250.
3. OCHRANA LOKALIT A PROSTŘEDÍ
Pomoc s obnovou přirozeného prostředí, jako například mokřady, podpora šetrných zemědělských postupů, spolupráce s velkými společnostmi (například Lesy České republiky). Tyto a další programy jsou nesmírně důležité. Nešetrné zemědělství v minulém století nám bohužel připravilo obrovské environmentální problémy, se kterými se v současné době musíme potýkat. Rozorání mezí a zvětšení nedělených prostor zemědělské půdy je jednou ze zásadních příčin úbytku ptactva a potíží se suchem a nedostatkem spodní vody.
Silně ohrožený kvakoš noční. Foceno 27.5.2017 v Mutěnicích. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 2x. Rychlost 1/800, f/7,1 a ISO 640. Obraz si můžete koupit zde.
Krásným příkladem úspěšnosti tohoto projektu je Ptačí park Josefovské louky. Závlahový systém řeky Metuje pomáhá zavlažovat okolní louky, které Česká společnost vykupuje, aby na nich mohla vytvořit nejrůznější vodní plochy, které pak slouží ptákům jako zdroj vody, potravy a životního prostoru. A nepomáhá jen ptákům, ale také bezobratlým, a v roce 2018 byla na Josefovským loukách vypuštěna populace divokých koní.
Díky opravě závlahového systému netrpěl tento park nedostatkem vody ani v době největšího sucha v létě.
Silně ohrožená vlha pestrá. Foceno 28.4.2018 u Neziderského jezera. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1250, f/5,6 a ISO 320. Obraz si můžete koupit zde.
Doufám, že vám tento článek pomohl porozumět, proč je nutné pomáhat přírodě, a proč jsem si zvolila právě Českou společnost ornitologickou. Pokud byste se chtěli do něčeho podobného pustit, ale nevíte jak začít, neváhejte mi napsat. Více informací také získáte na webu https://www.birdlife.cz/
V každém případě, pokud jste si u mě koupili obraz, buďte hrdí na to, že se podílíte na něčem důležitém pro českou přírodu. Nezapomeňte si užívat každý den, kdy jste venku.
KAM DÁL
|
Rorýs obecný má
v ptačí říši poustu
prvenství.
|
|
|
|
S trochou štěstí
můžete i na české
obloze vidět zajímavé
druhy ptáků.
|
|
|
|
Vyberte si něco hezkého
a udělejte radost sobě
nebo někomu, koho
máte rádi.
|
|
|