Po výletu na ostrov Corvo v minulém článku se zase vracíme na ostrov Sao Miguel. Tentokrát nás čeká několik dobrodružných výprav na otevřené moře. Protože Azorské ostrovy nejsou známé jen tou nádhernou a rozmanitou přírodou na souši. Úžasné zážitky si rozhodně odnesete i z cesty na moře, tedy vlastně na oceán.
WHALE WATCHING NEBOLI POZOROVÁNÍ VELRYB
Velké vzdálenosti mezi ostrovy poskytují spoustu prostoru pro zajímavé živočichy. Asi největším lákadlem je možnost vidět velryby, i když to samozřejmě není to jediné, s čím se můžete setkat.
Buřňák šedý. Tento pták je zajímavý tím, že kromě hnízdění k životu vůbec nepotřebuje pevninu a žije jen na moři. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/7,1 a ISO 320.
Co tedy všechno můžete vidět?
Fotka nahoře napovídá, že i ve velké vzdálenosti od pevniny potkáte ptáky. Třeba buřňáky šedé, na které naopak (kromě hnízdního období), nenarazíte na ostrovech. Samozřejmě vás budou doprovázet taky hejna racků nebo rybáků.
Dobrá zpráva je, že tam, kde se pohybují hejna ptáků, jsou s velkou pravděpodobností velryby nebo delfíni. To vám může při hledání docela pomoci. Delfínů se kolem Azorských ostrovů prohánějí celé rodiny. Nejčastějším druhem je delfín skákavý, ale potkat se můžete i s jinými druhy, třeba s delfínem obecným. S delfíny si můžete v oceánu i zaplavat, ale k tomu se dostaneme až v dalším článku. Ono totiž takové plavání s delfíny není jen tak. :)
Zlatým hřebem whalewatchingu na Azorech bude setkání s velrybami. Nejčetnějším druhem je vorvaň obrovský, kterého můžete potkat během celého roku. Vorvani byli dříve nejen v okolí Azorských ostrovů loveni ve velkém. Jejich počet se nebezpečně snížil, ale naštěstí si lidé včas uvědomili, že jim hrozí vyhubení, a lov byl zakázán. Počet vorvaňů se tak postupně zase zvyšuje, ale stále ještě nemají zcela vyhráno.
Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/1600, f/5,0 a ISO 320.
Z vorvaně většinu času uvidíte jen kus hřbetu a malou hřbetní ploutev - to když velryba odpočívá na hladině před tím, než se vydá lovit do 4 km hloubky. Musí se na to pořádně nadechnout a připravit svůj organismus. Pak vám zamává ocasem a na dvacet minum zmizí pod vodou.
Vorvaň obrovský - hřbet. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/7,1 a ISO 320.
Na jaře můžete narazit i na plejtváka obrovského a výjimečně se k Azorám zatoulá třeba i kosatka dravá nebo keporkak, ale na to se určitě nespoléhejte. S velkou dávkou štěstí se vám podaří zahlédnout rejnoka mantu nebo mořskou želvu (tu jsme opravdu viděli, ale bohužel se mi ji nepodařilo dobře vyfotit).
Vorvaň obrovský. Foceno 6.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/3200, f/4,0 a ISO 200.
JAKOU SPOLEČNOST SI VYBRAT?
Na takový výlet se samozřejmě nemůžete vydat sami, ale přístav je naštěstí plný společností, které se na takové aktivity specializují. Nastává ovšem důležitá otázka, s kým vyrazit. Já jsem se na pozorování velryb vypravila hned třikrát a nasbírala tak spoustu cenných informací, které vám ráda předám.
Pokud si chcete výpravu vybrat a rezervovat předem, třeba ještě před odletem na Azory, záhy zjistíte, že to nebude tak jednoduché. Přestože tyto výlety provozuje spousta místních společností (my jsme vyráželi z hlavního města ostrova Sao Miguel, Ponty Delgady), jen velmi málo z nich má webové stránky. S největší pravděpobobností narazíte na společnost Futurismo, na jejichž webu si můžete vybrat z několika typů výletů a hned si je i rezervovat.
Místo, kam se z Ponty Delgady nejčastěji za velrybami a delfíny vyráží.
Já vám doporučuji si s rezervací hlavu předem moc nelámat. Během prvních dní, kdy na Azory dorazíte, si obejděte přístavní kolonádu, kde je spousta malých stánků menších společností, kde vám všechno rádi vysvětlí a nějaké místo na jejich lodi se pro vás určitě najde. My jsme vyrazili se dvěma zcela odlišnými společnostmi naše zážitky se pro vás pokusím teď porovnat. Samozřejmě je jasné, že každému vyhovuje něco jiného, a tímto porovnáním bych vám chtěla především usnadnit případný výběr, abyste věděli, do čeho jdete.
Futurismo
Pro náš první výlet jsme si vybrali Futurismo, především právě proto, že jsme je už přede našli na internetu a báli jsme se, že pokud si výlet neobjednáme předem, nebude pro nás později zádné místo. Zvolili jsme kombinovaný výlet - dopolední pozorování velryb a odpolední návštěvu malého ostrova u pobřeží. Pro tyto výpravy Futurismo používá velké lodě pro větší počet pasažérů. Člověk se tedy může cítit trochu bezpečněji (i když já se na moři nebojím :) ). Nevýhodou je, že tato společnost je zaměřená spíše na masovou turistiku a má přesný harmonogram. Proto nemáte jistotu, jestli opravdu delfíny nebo velryby uvidíte. Na pozorování máte pouze omezený čas a pokud jsou zvířata příliš daleko na moři, loď se sice pokusí najít nějaká i blíž, ale v omezeném čase se toho moc stihnout nedá.
Pokud vám ale přesné harmonogramy vyhovují a nechcete na otevřeném moři trávit příliš mnoho času, určitě do toho jděte. My jsme na tomto výletě viděli alespoň delfíny. Byli jsme trochu zklamaní, že nebyl čas vydat se i k velrybám, ale to jsme si vynahradili jindy.
Delfín skákavý s mládětem. Foceno 4.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/800, f/4,0 a ISO 200.
Lodě, jaké Futurismo používá, jsou vysoké, takže sice tolik nepociťujete rozmary oceánu, ale na druhou stranu neposkytují ideální místo pro focení. Jste hodně vysoko, takže nemůžete zvířata zachytit s hezky rozmazaným obzorem.
Já, loď a ostrov Sao Miguel. Foceno 4.9.2018, na mobilní telefon.
Sea Colors
Na doporučení místního průvodce a pozorovatele ptáků jsme si pro druhou cestu vybrali společnost Sea Colors. Jejich přístup je zcela odlišný. Před cestou jsme dostali naprosto vyčerpávající (ale ne zbytečně dlouhou) přednášku o tom, jaká zvířata můžeme vidět a jak se chovají. Přednášku obvykle vede Jasmine, mořská bioložka a velice sympatická paní.
Já a Jasmine ze Sea Colors. Foceno 8.9.2018, na mobilní telefon.
Čas pro cestu není nijak výrazně omezen. Pokud jsou velryby blízko, můžete být za 3 hodiny zpátky. Pokud ne, může to trvat třeba 6 hodin, protože budete cestovat kolem celého ostrova. Sea Colors se vám prostě snaží najít alespoň jeden druh vodních živočichů, tedy buď velryby nebo delfíny, a to za každou cenu.
Používají menší člun (typ Zodiac) pro 12 osob. Je to větší dobrodružství, ale není potřeba se bát, i na velkých vlnách je velice stabilní (to jsme si vyzkoušeli). Výhodou je, že takové malé čluny mohou ke zvířatům mnohem blíž než velké lodě.
Na tomto výletě pro nás bylo největším zážitkem setkání s vorvaněm obrovským. Biologové populaci vorvaňů kolem Azor samozřejmě monitorují a mají dobrý přehled o tom, jací jedinci se tam pohybují. Některým stálejším z nich dávají i jména. Vorvani se od sebe dají dobře rozeznat podle tvaru ocasní ploutve. Na fotce níže je největší hvězda ostrova Sao Miguel, Mr. Reliable, který má asi 16 m a pohybujese vždy více méně na stejném místě (reliable anglicky znamená spolehlivý - můžete spolehnout, že na určitém místě skoro vždycky potkáte).
Vorvaň obrovský jménem Mr. Reliable. Foceno 6.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/3200, f/4,0 a ISO 200. Tento obraz už si webu můžete koupit! Najdete ho zde.
Jak vědí, kde se zvířata pohybují?
Jak je vlastně možné najít na tak velké ploše velrybu, která se na hladině pohybuje jen pár desítek minut? Podél pobřeží jsou na kopcích malé pozorovatelny s obrovskými dalekohledy. Obsluha dalekohledu celý den pozoruje horizont a hledá proud vody, který delfíni a velryby vyfukují z dýchacího otvoru při výdechu. Hned dají vysílačkou vědět lodím souřadnice a během pěti minut je kolem vorvaně celá flotila. Velrybě to naštěstí nijak nevadí, ani ji to neruší. Pro lodě platí přísné podmínky a všichni se chovají ohleduplně.
Vorvaň obrovský jménem Mr. Reliable. Foceno 6.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/3200, f/4,0 a ISO 200.
Co s sebou na malý člun?
Určitě potřebujete vodu. Přece jen se budete pohybovat na slunci a nevíte, jak dlouho bude výlet trvat. Všechny společnosti mají v přístavu zázemí, kde si můžete nechat věci, které si nechcete brát na loď. Zůstanou zamčené, dokud si je zase nepřijdete vyzvednout. Rozhodně si před cestou, obzvlášť, pokud pojedete na člunu, nezapomeňte zajít na záchod. Pak už možnost nedostanete a cesta bude dlouhá.
Klidně si s sebou vemte nepromokavou bundu. Na otevřeném moři hodně fouká a pokud na vás párkrát šplouchne voda, mohla by vám být docela zima. Pokud vhodné oblečení nemáte, nic se neděje, na to jsou připraveni a bundu vám půjčí. Také vám mohou zapůjčit nepromokavý vak na osobní věci nebo foťáky. Takže všechno, co si vezmete s sebou, bude v bezpečí.
Samozřejmě dostanete i záchrannou vestu, takže opravdu žádné nebezpečí vám ani vašim věcem nehrozí. A určitě si na sebe pod oblečení vezměte plavky. Nikdy nevíte, jaké možnosti se vám naskytnou! O tom si ale povíme jindy.
ZÁVĚREM
Oba výlety byly samozřejmě skvělým zážitkem. Nikdy jsem nic takového nezažila bylo to velice vzrušující. Cena za takový výlet je přibližně stejná, ať už vyrazíte s jakoukoli společností. Pohybuje se v rozmězí 45-60 Euro.
Pokud ale mohu mluvit sama za sebe, lepší pocit mám z výletů se Sea Colors. Jejich přístup je mnohem osobnější, máte možnost popovídat si se vzdělanou mořskou bioložku a opravdu se vám snaží ukázat co nejvíc.
To bylo tedy moje povídání o whalewatchingu. V příštím článku na moři ještě zůstaneme, protože pozorování velryb není všechno, co tam můžete zažít. Tak se těšte!
KAM DÁL
|
Corvo
Tři dny na místě, které
má atmosféru, jakou
jinde nenajdete.
|
|
|
|
Vyberte si něco hezkého
a udělejte radost sobě
nebo někomu, koho
máte rádi.
|
|
|