Domů / Blog / Ostrov Helgoland - Ráj pro focení terejů

Ostrov Helgoland - Ráj pro focení terejů

Ostrov Helgoland - Ráj pro focení terejů - Lencis.cz    Málo známý evropský ostrov, kde o ptáky bude skoro zakopávat. Pokud vás zajímá, kde bez velké námahy ulovit báječné snímky, neváhejte se začíst.
 

Pro letošní léto jsem si vybrala trochu jiné místo, než je pro letní dovolenou obvyklé.  O to zajímavější je ale pro fotografy, setkáte se tam s celými průvody lidí s foťákem. Tento ostrov v Severním moři se jmenuje Helgoland a pyšní se obrovskou hnízdní kolonií terejů bílých.

Terej bílý

Kolonie terejů bílých. Foceno 24.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/4 a ISO 100.

HELGOLAND SI UŽIJÍ VŠICHNI

Tento miniaturní ostrov je součástí malého souostroví, společně s ještě menším ostrovem Düne. Samotný Helgoland má rozlohu jen něco málo pod 2 km² a Düne je ještě o něco menší. Tento malý prostor vám nabízí naprosto nový pohled na focení a pozorování zvířat. Všichni ptáci jsou tu tak nějak méně plaší a jejich množství je až překvapující.

Helgoland nemusí být jen rájem pro fotografy, jeho pohnutá historie může přilákat i nadšence do vojenství (na ostrově došlo k největšímu nenukleárnímu výbuchu 20. století). Celá oblast funguje jako bezcelní zóna, takže sem proudí i velké množství studentů a všech, kteří rádi nakupují. Díky malé rozloze je to také ideální místo pro rodinnou dovolenou. Panuje tu naprostý klid a k vidění je toho spousta. 

Helgoland

Hnízdní kolonie terejů bílých. Foceno 27.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 50 mm. Rychlost 1/3200, f/5,6 a ISO 100.

V neposlední řadě je Helgoland vhodný také pro seniory. Nemusíte nachodit kilometry, abyste se někam dostali, ať už hledáte přírodu nebo nákupy. Můžete se tedy procházet mezi řadami roztomilých domků nebo obdivovat vysoké útesy plné terejů.

S angličtinou sice moc nepochodíte, ale místní lidé jsou příjemní a snaží se vám pomoct. Navíc v některé z restaurací třeba, podobně jako my, narazíte na roztomilou slovenskou servírku, která si s vámi nadšeně popovídá v jazyce, kterému rozumíte :).

JAK SE SEM DOSTAT

Na ostrově Düne se nachází malé letiště, takže k dopravě na Helgoland můžete využít i letadlo. Je ale pravděpodobné, že při cestě z České republiky takto neušetříte moc peněz ani času.

Já jsem tedy pro cestu zvolila vlak a loď. Vlakem se z Prahy do Hamburku dostanete přímo, nicméně pouze přes den. Pokud byste chtěli cestovat v noci, bude na vás čekat hned několik přestupů. V Hamburku je nutné přespat, protože loď na Helgoland jezdí jen jednou denně, a to v kolem osmé ráno. Večer ale můžete s klidem využít k prozkoumávání jednoho z nejvýznamnějších přístavních měst.

 

Helgoline katamaran

Loď na Helgoland. Foceno 24.6.2019, na mobilní telefon.

Případnou nelibost z dlouhého cestování vám rozhodně vynahradí loď. Na luxusním stabilním katamaranu si báječně odpočinete a cesta vám uteče jako nic. Cestou vás posádka upozorní, pokud budete proplouvat kolem zajímavých míst (například výrobní závod Airbus), můžete si dát dobrou kávu a snídani a než se stihnete pořádně porozhlédnout po vyhlídkové palubě, Helgoland bude na dohled.

 

Helgoline katamaran

Loď na Helgoland. Foceno 24.6.2019, na mobilní telefon.

 

JAK SE FOTÍ TEREJOVÉ

Na Helgolandu můžete vidět ledacos, od dobře známých kosů a vrabců přes hejna racků až po volně se pohybující ovečky. Největším lákadlem je ale samozřejmě hnízdní kolonie terejů. Když jsem k jejich útesům přišla poprvé, docela mě to šokovalo. Terej není zrovna malý pták, je jen o něco menší než husa. A pohled na tisíce takových jedinců vás trochu vyvede z míry.

Kolonie terejů bílých

Kolonie terejů. Foceno 24.6.2019, na mobilní telefon.

Jejich velké zobáky a hlasité projevy působí místy až děsivě. Pravdou ale je, že se k nim můžete přiblížit na deset centimetrů a terejům je to úplně jedno. Samozřejmě není vhodné ptáky při hnízdění moc rušit, ale přítomnost skupin lidí tereje nijak nevzrušuje. A tak tu můžete strávit celé hodiny a pořád je co pozorovat. Protože fotit se dá na naprosto kterékoliv ohnisko a super fotku uděláte i se seťákem nebo lepším telefonem, je tato destinace vhodná i pro absolutně začínající fotografy.

Terej bílý

Terej bílý. Foceno 24.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/4 a ISO 100. Obraz můžete koupit zde.

Terejové jsou aktivní během celého dne, neustále vzlétají a přistávají a vydávají se na moře za potravou. Lov terejů je impozantní záležitost, ale bohužel jsem neměla možnost ji vidět. Ptáci se vrhají ve velké rychlosti do vody a to v mělkých vodách kolem Helgolandu není možné. 

Všechno ostatní už ale pozorovat můžete. Námluvy terejů, krmení mladých, sezení na vejcích, sousedské boje, když se jeden z párů moc roztahuje...

Terej bílý. Foceno 24.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/4,5 a ISO 160. Tohle není pokus zbavit se soka v lásce. Takhle si terejové vyjadřují mimořádnou náklonnost.

Protože tereje nemusíte honit po ostrově a doufat, že uvidíte aspoň jednoho, můžete si vybírat kdy a jak budete fotit, beze strachu, že o něco zajímavého přijdete. Nejzajímavější fotky vzniknou při východu a západu slunce, dobrá rada tedy je, přivstaňte si, stojí to za to. Když se vám ještě do toho poštěstí silný vítr, máte naprosto ideální podmínky pro focení. Tejerům se totiž hůř přistává, a tak se dlouho vznáší na místě jen několik metrů nad skálou. Máte tak dostatek času ulovit ideální snímek.

 Terej bílý

Terej bílý. Foceno 26.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1250, f/4,5 a ISO 100.

Protože počasí na Helgolandu umí být docela divoké, nezapomeňte si teplé oblečení i v červenci. Po dvou nádherných dnech s teplotami ke třiceti stupňům se přihnala mlha, vítr a propad teploty o 15 stupňů. Skvělé příležitosti k fotkám tím neztratíte, zdraví by však mohlo utrpět újmu. Takže pozor na to :).

 Terej bílý

Terej bílý. Foceno 27.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/600, f/5,6 a ISO 100. Obraz můžete koupit zde.

 

NEJEN TEREJOVÉ

Dalším zajímavých druhem (kromě té spousty ptáků, které můžete vidět i u nás) je ústřičník velký. Patří mezi bahňáky a prochází se především po plážích, kde vyhrabává drobné živočichy z písku. Já jsem měla štěstí a páreček ústřičníků se mi předvedl i se třemi mláďátky.

Ústřičník velký

Ústřičník velký. Foceno 26.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 400. Obraz můžete koupit zde.

Helgoland má i přes malou rozlohu hodně co nabídnout. U nás moc známý není, ale rozhodně si návštěvu zaslouží. Odlehlosti ostrova se nebojte, najdete tam víc obchodů, než na náměstí v průměrném českém městě :). Úplně ale nedoporučuji návštěvu v zimě, především pokud hledáte odpočinkovou dovolenou. Silný vítr, bouře a sedmimetrové vlny nemusí být ideální dovolená pro každého, přestože to musí impozantní zážitek.

Každopádně... fotografové na Helgoland, přesněji na sousední ostrov Düne, v zimě po houfech jezdí. Proč tomu tak je, to Vám osvětlím v dalším článku. Toto souostroví totiž fascinujících věcí má v zásobě ještě několik!

 

 

KAM DÁL

 

Ostrov Düne a setkání

s tuleni

Düne je nejbližším místem,

kde je můžete volně 

plážích vidět.

   

Focení ptáků

u Balatonu

Oblast kolem jezera

není jen o termálních 

lázních.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.