Domů / Blog / Proč navštívit Azorské ostrovy - část 6: Pozorování ptáků

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 6: Pozorování ptáků

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 6: Pozorování ptáků - Lencis.cz    Azorské ostrovy jsou ideální i na pozorování ptáků. Pojďme se společně podívat na super pozorovací místa a na to, s jakými ptáky se můžete setkat.
 

V minulém článku jsme se vypravili za kráterovými jezery. Dnes nás čeká pro změnu zase výprava za zvířaty. Konkrétně za ptáky. Azorské ostrovy jsou pro jejich pozorování skvělým místem. Je to odpočinková destinace pro migrující hejna a díky relativní blízkosti k Americe se tu mísí evropské a americké druhy ptáků. Můžete tedy narazit na spoustu zajímavých druhů. Ostrov Sao Miguel navíc nabízí opravdovou raritu, jakou jinde nenajdete.

V ptačí sezoně, tedy v říjnu, je pozorování nejbohatší. My jsme na Azorských ostrovech byli o pár měsíců dřív, proto bylo naše pozorování o něco chudší. Ale nechci v článku jen opakovat seznam druhů, které jsem vyčetla jinde, proto se tu nesetkáte se všemi, které je možné vidět, ale jen s těmi, na které jsme opravdu narazili

 

KAM ZA POZOROVÁNÍM

Ještě než se podíváme, jaké ptáky jsme viděli, mám pro vás pár tipů, kam se za nimi vydat. Obecně platí, že pokud se vypravíte někam k vodě, neuděláte chybu. Ptáci se u vody zdržují rádi, takže máte jistotu, že na nějaké narazíte. 

 

Přístavy

Ve městech je nejvíce živo v přístavu. Neobešli jsme samozřejmě všechny přístavy na ostrově, ale několik jsme jich viděli a všude byla ptáků spousta. Nejvíce času jsme strávili v přístavu hlavního města ostrova, Ponta Delgada. Doporučit ale můžu přístav i ve Vila Franca do Campo a jediný přístav na ostrově Corvo.

 

Mosteiros

Město Mosteiros leží na západním cípu ostrova. Toto místo není zajímavé jenom díky pozorování ptáků, ale na to se podíváme více v jiném článku. My jsme si nejlepší pozorování užili na surfařské pláži, která má pozvolně klesající dno a v nízké vodě si užívají hlavně vodní ptáci, ale i rybáci a racci.

Rybák obecný

Rybák obecný na ostrově Corvo.. Foceno 30.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1250, f/5,6 a ISO 250.

Kráterová jezera

Jezera jsou pro ptáky skvělým a nesmírně důležitým místem pro život. Nejbohatší pozorování jsme zažili u jezera Furnas. V Sete Citades v parčíku také narazíte na spoustu ptáků, nejen vodních, jsou tam i malí pěvci a nemůžou chybět racci a rybáci :) Kolem jezera Lagoa do Fogo jsme moc ptáků neviděli, ale možná to bylo jen špatným počasím, které ten den panovalo.

 

Pico da Varra

Pico da Varra je nejvyšší hora pohoří ve východní části ostrova, kde se zdržuje velmi vzácný ptáček. Tam se určitě vydejte, i když najít tohoto speciálního obyvatele může být pěkně na dlouho. Je to druh hýla a více se o něm dozvíte v průběhu článku. Samozřejmě tu nežije jenom hýl, ale další malí pěvci jako pěnkavy a chybět nemohou ani dravci.

RÁJ PRO RACKY A RYBÁKY

Racci a rybáci byli nejčastějším druhem a provázeli nás snad úplně všude. Nejčastěji se jednalo o racky žlutonohé. Hned po příjezdu do Ponty Delgady jsme se vydali do přístavu hledat nejběžnější druhy, a že jich tam uvidíte požehnaně. I když vím, že racci jsou velcí ptáci, velikost těch žlutonohých mě docela překvapila. Rozpětí křídel skoro metr a půl je ěnco úplně jiného než u našich racků chechtavých a černohlavých.

Racek žlutonohý

Racek žlutonohý v přístavu Ponta Delgada. Foceno 2.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1000, f/5,6 a ISO 250.

Přístav je na pozorování skvělé místo, protože to tam docela žije. V místech, kde rybářské lodě vymývají sítě, jsou stovky ptáků, kteří si chtějí ulovit kousek oběda nebo večeře. Lovci jsou to neúnavní a jakmile některý uloví rybu, rozhodně nemá vyhráno. Ostatní, kteří jsou poblíž ho začnou pronásledovat. Je jim jedno, jestli si rybu uloví z moře nebo ze zobáku někoho jiného. O zábavu tam má člověk postaráno každý den na hodně dlouho. Je to taková jistota, pokud ten den prostě chcete zajímavou fotku.  :)

Racek žlutonohý

Racek žlutonohý a pronásledovací jednotka v přístavu Ponta Delgada. Foceno 31.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 800, f/5,6 a ISO 500.

Konkurentem racků žlutonohých jsou mnohem menší rybáci. Pohybují se tam především dva druhy. Rybák obecný (o něco hojnější) a rybák rajský. Na fotkách je od sebe skoro nerozeznáte a ano naživo to není moc jednoduché. Kromě jinak vykrojeného ocasu jsou totiž nejlepšími poznávacími znaky křik a rychlost mávání křídel.

Rybák obecný

Rybák obecný v přístavu Ponta Delgada. Foceno 2.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1000, f/5,6 a ISO 250.

 

Rybáci jsou oproti rackům mnohem menší, ale na druhou stranu podstatně obratnější a elegantnější. Často se jim stává, že si vyhlédnou rybu větší, než jsou schopni sníst, a to se rackům líbí, obzvlášť když rybákovi kořist kvůli neopatrnosti upadne. Rybáci žijí také u nás, ale nikde jsem doposud neměla tak skvělou příležitost je fotit než v přístavu hlavního města Azor.

Rybák obecný

Rybák obecný v přístavu na ostrově Corvo. Foceno 30.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1250, f/5,6 a ISO 160.

 

NEOBYČEJNÝ HÝL

Hýl obecný je u nás poměrně běžný druh, který patří mezi pěnkavovité. Na ostrově Sao Miguel ale žije hýl, kterého nenajdete nikde jinde na světě. Jmenuje se hýl azorský a obývá jen jediné malé území o rozloze 560 hektarů. Celá populace čítá jen něco okolo 700 jedinců, což z něj dělá druhého nejvzácnějšího ptáka v Evropě

Hýl azorský

Hýl azorský. Foceno 2.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/5,6 a ISO 800.

Tento pták žije pouze na poměrně malém území, vysoko v horách na východní části Sao Miguelu. Najít ho nebylo vůbec jednoduché. Měli jsme s sebou místního průvodce a i s ním nám to trvalo tři hodiny, než jsme aspoň jednoho hýla našli. Nakonec nám zapózoval tento hýlí mladík, na jiné jedince už jsme po zbytek výletu nenarazili.

Populace hýlů azorských si zažila nejhorší časy v 19. století. Tito ptáci byli považováni za příčinu špatné úrody pomerančů a lidé, kteří je likvidovali, za to byli bohatě odměňováni. Dnes je už naštěstí tento druh přísně chráněn a po téměř úplném vyhubení se populace zase zotavuje.

Setkání s tímto ptákem pro mě byl úžasný zážitek. I když vzhledově není hýl azorský nijak exotický, je to vzácnost, kterou jen tak znovu neuvidím.

Hýl azorský

Hýl azorský. Foceno 2.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/5,6 a ISO 800.

 

DALŠÍ ZAJÍMAVÍ PTÁCI, KTERÉ JSEM POZOROVALA

Azorské ostrovy jsou skutečně výjimečným místem díky své poloze uprostřed atlantiku. I přírodovědci, kteří tam pozorují ptáky už přes dvacet let, mohou být překvapeni, na co narazí. Mně se úspěšně podařilo prozkoumat a vyfotit tyto zajímavé druhy.

Koliha velká

Koliha velká. Foceno 5.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 2000, f/5,6 a ISO 200.

 

Koliha velká

Koliha žije i v České republice, ale potkat ji není jednoduché. Na Azorských ostrovech jsem ji viděla dokonce dvakrát. Poprvé přiletěla jen tak odnikud, chvíli pochodovala po kamení, pak ulovila obrovského kraba a po pár minutách z něho zůstaly jen zbytky krunýře. Je zajímavý paradox, jak se roztomilá koliha umí proměnit v dokonalý stroj na zabíjení. Doslova kraba rozmlátila o kameny. Lov se mi bohužel nepodařilo ideálně zachytit, ale něco málo na fotografii vidět je. :)

Koliha velká

Koliha velká. Foceno 5.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 500, f/5,6 a ISO 200.

Kameňáček pestrý

Tento drobný ptáček se pohyboval skoro všude, kdy byly v malé hloubce nějaké kameny a řasy k ozobávání. Většinou to byl malý hlouček 3-5 ptáčků. Nefotili se zrovna snadno, protože jsou malí, ostražití a dobře se schovávají za kamením. Fotka kameňáčka je pro mě nakonec takovým malým vítězstvím, protože se povedla až při třetím nebo čtvrtém setkání.

Kameňáček pestrý

Kameňáček pestrý. Foceno 5.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 800, f/5,6 a ISO 200.

 

Buřňák šedý

První zástupce trubkonosých, se kterým jsem se setkala. Buřňáci nepotřebují pevninu prakticky na nic kromě hnízdění. Vydat se za nimi tedy musíte na moře. Buřňáci na Azorských ostrovech to mají během hnízdění těžké. Mláďata decimují toulavé kočky, které jsou tam velkým problémem. Kočka je na těchto ostrovech nepůvodní druh, nemá přirozené nepřátele a bohužel tím (nejen) populace buřňáků trpí.

Buřňák šedý

Kameňáček pestrý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1000, f/5,6 a ISO 320.

 

Astrild vlnkovaný

Na tohoto zvláštně zbarveného ptáčka jsem narazila úplnou náhodou v okolí jezera Furnas. Živí se bobulemi a semeny trav a jeho původním domovem je Afrika a ostrovy Mauricius a Svatá Helena. Bohužel se mi lepší fotka nepovedla a víckrát jsem se s astrildem nesetkala.

Astrild vlnkovaný

Astrild vlnkovaný. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 500, f/5,6 a ISO 250.

 

DRUHY, KTERÉ MÁME I U NÁS

Káně lesní

U jezera Furnas jsme potkali káně. Byla to celá malá rodinka i s odrostlým mládětem. Bohužel to byla obyčejná káně lesní a ne káně rousná, v kterou jsem doufala. Ale i tak mi to samozřejmě udělalo radost. Bylo zajímavé pozorovat, jak spolu komunikují a poletují kolem.

Káně lesní

Káně lesní. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/5,6 a ISO 800.

 

Kachny, potápky a volavky

U většiny jezer se na vás spolehlivě přijdou podívat kachny nebo husy. Vesměs jsou zvyklé na lidi, a obzvlášť u jezera Furnas se přijdou podívat na to, co máte k jídlu. Na pláži ve městě Mosteiros jsme viděli i nějaké americké druhy kachen, ale nepodařilo se mi přesně dohledat, které to byly.

Samozřejmě se tu občas objeví a volavky, ať už popelavé, stříbřité nebo bílé. Bohužel jsou stejně plaché a ostražité jako u nás a tak se k nim moc blízko taky nedostanete. U jezera Furnas jsem se k jedné volavce plížila, ale dopadlo to jak jsem čekala. Uletěla, než jsem stihla udělat dobrou fotku.

Doufala jsem, že se mi podaří vidět i potápku americkou, kterou v Evropě běžně nemáme, ale ani jednou se mi ukázat nepřišla. Vyskytuje se především kolem jezera Furnas, pokud tam zavítáte, snad budete mít víc štěstí. :)

Kachna

Kachna divoká. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 500, f/5,6 a ISO 250.

 

Pěvci

Jak už jsem psala, na Azorských ostrovech se vyskytuje spousta i malých pěvců. Většinu z nich známe z České republiky, ale je tu i spousta dalších, třeba z Ameriky. Tím, že jsme tu nebyli v hlavní sezoně ptáků, jsme žádné vzácné druhy neviděli. Ale aspoň na vyhlídce u Sete Citades se nám ukázalo hejno pěnkav. Jsou trochu jiné, než ty u nás. Po konzultaci s atlasem si myslím, že je to severoafrický poddruh.

Pěnkava

Pěnkava obecná, poddruh. Foceno 1.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 640, f/5,6 a ISO 400.

 

Holubi

Samozřejmě i na Azorských ostrovech jsou holubi. Jejich populace se soustředí především ve větších městech. Tato města jsou ovšem podstatně menší než na kontinentální Evropě a nejsou díky tomu až tak špinavá. A i holubi mi tady připadají takoví hezčí a nevypadají nemocně.

Holub

Holub domácí. Foceno 26.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/5,6 a ISO 200.

 

Třeba se mi někdy poštěstí se na Azorské ostrovy vrátit ještě jednou, v říjnu, a budu vám moct přinést i zajímavější druhy ptactva. I tak jsem si ale přivezla krásné zážitky a byla jsem nadšená z jakéhokoliv druhu, který jsme potkali.

V příštím článku pro vás chystám povídání o méně známých místech ostrova Sao Miguel. Nejsou sice tak turisticky vytížená, ale o to víc si je můžete užít a rozhodně nejsou méně zajímavá.

 

KAM DÁL

 

Mokřady v České

republice

2. února si připomínáme 

významný den - světový den

mokřadů.

   

Kráterová jezera

3 největší a nejznámější

kráterová jezera ostrova

Sao Miguel

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.