Po několika článcích o Azorských ostrovech, kde jsme se pohybovali na moři, pozorovali velryby a plavali s delfíny, se vracíme zase na pevninu. Zpět na ostrov Sao Miguel. Ten nabízí úchvatné výhledy a spoustu přírodních zajímavostí. My se dnes vypravíme za 3 největšími a nejvýznamnějšími jezery. Tedy, ve skutečnosti jsou to 4 jezera - na jednom z míst se jedná o soustavu dvou jezer.
Všechna jezera jsou kráterová a patří k nim i vesnička nebo městečko. Život na dně sopky je pro místní každodenní realitou. Nevím, jestli by mě to dlouhodobě trochu neděsilo, na některých místech o sobě vulkanická činnost dává pořád docela vědět.
Vulkanický parčík u jezera Furnas. Foceno 27.8. 2018, na mobilní telefon.
FURNAS
Jezero Furnas bylo úplně prvním místem, které jsme po příletu na Sao Miguel (a jednom odpočinkovém dni) navštívili. Leží asi 30 km východně od hlavního města. Vyrazili jsme tam místní autobusovou dopravou. Ta funguje docela přívětivě a levně, i když má svá specifika. Je dobré být na to připraveni předem, proto o tom pro vás taky chystám článek. Pro zatím jen to, že do Furnasu se dostanete buď jižní nebo severní linkou.
Měli jsme v plánu obejít celé jezero a dojít až k vodpádu, který jsme si našli na mapě. Velikost jezera a vzdálenost od městečka nás ale trošku zaskočily a tak nakonec zůstalo jen u procházky kolem jezera.
Abyste se k jezeru dostali, je potřeba nejdřív překonat stěnu lávové vyvřeliny, která odděluje městečko od zbytku kráteru, což je docela náročné na převýšení. Když ale konečně vystoupáte na vrchol kopce, za odměnu se vám otevře krásný výhled na městečko Furnas.
Výhled na městečko Furnas. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 13 s, f/8 a ISO 100.
Po překonání stěn kráteru už je to k jezeru jen z kopce, takže je cesta mnohem příjemnější. Všude kolem jsou samozřejmě hortenzie, ohrady plné krav a čím blíže jezeru jste, tím více žlutých asijských květin se objevuje.
Hned z dálky vás na druhém břehu zaujme gotický kostelík, který je opuštěný. Stojí skoro na pláži, ale dovnitř se jít nedá.
Kostel na břehu jezera Furnas. Foceno 27.8. 2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 250, f/5,6 a ISO 125.
Kousek od kostela leží i botanická zahrada, na kterou jsme bohužel už neměli čas. Tam se budeme muset vrátit příště :). Pokračovali jsme dál podél vody. Jezero má sice pláž, ale koupat se v něm moc nedá a ani to není dovoleno. Spoustu koupajících se ptáků ale uvidíte. Nejčastěji narazíte na běžné druhy kachen, ale s trochou štěstí (které my jsme neměli), se můžete potkat i s potápkou americkou.
Furnas. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 13 s, f/8 a ISO 100.
Další zajímavostí na břehu jezera Furnas je malé informační centrum s kavárnou a toaletou. Tedy, to samotné tolik zajímavé není, ale v parčíku u tohoto centra jsou na stromech speciální hnízdní budky - pro netopýry. Netopýři na Azorských ostrovech běžně létají ve dne, protože je tam neohrožují žádní predátoři. Takže se můžete posadit na lavičku a pozorovat, jak netopýři loví a létají do budek přikrmovat potomstvo.
To, co je na jezeře Furnas ale fascinující nejvíc, jsou proměny krajiny na několika metrech. Začíná to travnatými plochami a pláží, pak se cesta stáčí více do lesa, kde jsou vysoké stromy (kryptomerie japonská) a spousta žlutých zázvorovitých květin (planý druh asijského motýlovce).
Planý druh asijského motýlovce (Hedychium gardnerianum). Foceno 27.8. 2018, na mobilní telefon.
Fotka bohužel nedokáže obsáhnout velikost tohoto místa. Ten kopec je totiž obrovský, neskutečně strmý a květiny vysoké. O kousek dál se najednou nečekaně přenese do jižní Asie. Ani nevíte jak, ocitnete se v tunelu z bambusu. Nás to dokonale překvapilo, z dálky to není vidět, jdete, jdete a najednou jsou ty stromky nějaké podivné úzké.
Za to všechno a dokonale zelenou bujnou vegetaci může právě vulkanická činnost v okolí jezera. Teplo, úrodná půda a spousta vody jsou dokonalou recepturou na nádherné okolí jezera Furnas.
Krajina jezera Furnas. Foceno 27.8.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 20 s, f/8 a ISO 100.
Na konci naší cesty kolem vody nás čekalo první setkání s vulkanickou činností Azorských ostrovů. Z království zeleně najednout vyjdete do nevelké otevřené pláně, kde nic neroste a ze země vyvěrá sirná pára. Procházet se tam smí pouze po vyznačených chodníčcích, jinak byste se mohli opařit.
V těchto místech je také netradiční restaurace, která podává jídla uvařená v zemi. Brzy ráno tu vykopou díru, dají do ní hrnec a za 6 hodin je oběd hotový. Jídlo si musíte objednat docela předem, protože porce jsou přesně napočítané. My jsme tuto specialitu neochutnali, ale prý to chutná po síře a je to takový eintopf :)
Vulkanický parčík. Foceno 27.8. 2018, na mobilní telefon.
SETE CITADES
Výlet na Sete Citades už jsme absolvovali vypůjčeným autem. Tento komplex dvou jezer naopak leží na západní části ostrova. Větší z jezer se jmenuje Lagoa Azul (modré jezero) a menší je Lagoa Verde (zelené jezero). Jsou propojena kanálem a vede mezi nimi silniční most.
Nejdřív jsme se zastavili na vyhlídce nad Sete Citades, abychom se na to všechno podívali shora. Všude kolem nesměly chybět hortenzie. Tato vyhlídka je zajímavá ještě jednou věcí. Kousek přes cestou je ruina zkrachovalého hotelu. Je to oblíbené turistické místo. Hotel není nijak hlídaný a dá se do něj vejít, dokonce i do vyšších pater a na střechu. Já jsem se tam nevydala, nejsem až takový odvážlivec, beton už přecejen vypadal poněkud rozpadle.
Sete Citades. Foceno 1.9.2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1,6 s, f/8 a ISO 100.
Na břehu jezera je roztomilý park, plný stromů a tu a tam je i nějaká lavička. Žije to tu nejrůznějšími drobnými druhy ptáků, jako jsou pěnkavy, kosi, sýkorky, a na jezerech loví racci a rybáci. Občas se objeví i nějaká volavka.
Jezero Lagoa Azul. Foceno 1.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 15 s, f/8 a ISO 100.
V Lagoa Azul se můžete vykoupat. Toho jsme nevyužili, i když je to asi škoda. Posezení na břehu bylo příjemným odpočinkem, ale nejhezčí pohled na toto místo je stejně z vyhlídek na kopcích. Jezera jsou impozantní a opravdu má každé trochu jinou barvu.
LAGOA DO FOGO
Neboli ohnivé jezero. Toto jezero má 21 kilometrů čtverečních a je to nejvýše položené kráterové jezero Azorských ostrovů. Z vyhlídky je dokonce vidět i oceán. Rozhodli jsme se celé jezero neobcházet, vydali jsme se pouze kousek po stezce. Počasí bylo ten den trochu náročnejší a rychle se střídaly mraky, slunce a hustý déšť.
Lagoa do Fogo. Foceno 5.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/125, f/8 a ISO 125.
Kromě nebývalé výšky je jezero významné i tím, že je to zásobárna pitné vody. Je v něm tedy přísně zakázáno se koupat a v okolí několika kilometrů i cokoli stavět.
V této výšce už docela pocítíte rozmary Azorského počasí. Kopce jsou většinu času v mracích a na dobrou fotku se sluníčkem si prostě musíte počkat :).
Většinu času to vypadá nějak takto:
Lagoa do Fogo. Foceno 5.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/200, f/8 a ISO 125.
Z kopce nad jezerem je dobře vidět nejužší místo ostrova Sao Miguel, které má pouhých 8 kilometrů. Můžete si tedy současně prohlédnout jižní i severní pobřeží.
Severní a jižní pobřeží ostrova Sao Miguel. Foceno 5.9. 2018. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 1/250, f/8 a ISO 125.
Lagoa do Fogo je podle mě nejkrásnější z jezer. Díky tomu, že v okolí nejsou žádné stavby působí mnohem divočejším dojmem. Je tu klid, slyšíte jen vítr a případně zvířata. Kolem celého jezera se můžete projít a je možné sejít i dolů na břeh, ale protže byly všechny stezky podmáčené, budeme to muset uskutečnit při příští návštěvě.
V následujícím článku se pro změnu nepodíváme na krajinu, ale na zvířata. Tedy především na ptactvo, které můžete na Azorských ostrovech potkat. Těšte se, protože mám pro vás nachystanou opravdovou raritu!
KAM DÁL
|
2. února si připomínáme
významný den - světový den
mokřadů.
|
|
|
|
Na Azorských ostrovech
si můžete zaplavit s
delfíny a rozhodně to
stojí za to!
|
|
|
|
Vyberte si něco hezkého
a udělejte radost sobě
nebo někomu, koho
máte rádi.
|
|
|