Domů / Blog / Proč navštívit Azorské ostrovy - část 4: Plavání s delfíny

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 4: Plavání s delfíny

Proč navštívit Azorské ostrovy - část 4: Plavání s delfíny - Lencis.cz    Na Azorských ostrovech si můžete zaplavat s delfíny a rozhodně to stojí za to! Je tu ale pár věcí, které je dobré vědět předem.
 

V sérii článků série Proč navštívit Azorské ostrovy jsme už popsali úžasně rozmanitou krajinu tohoto souostroví, vydali se na magický ostrov Corvo a také pozorování velryb na otevřeném oceánu. Jedno důležité téma jsem v minulém článku neotevírala, protože si zaslouží samostatný článek. A to je plavání s delfíny. Ano, s opravdovými divokými delfíny. 

A i tentokrát pro vás mám důležité a zajímavé informace o tom, jak to probíhá a jak si to co nejlépe užít. Podobně jako u whale watchingu totiž mají různé společnosti různý přístup.

Delfín skákavý

Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/2500, f/5,0 a ISO 320.

DO VODY, VEN A ZASE DO VODY

Plavání s delfíny je například společností Futurismo prodáváno jako samostatná aktivita. Stojí kolem 70 Eur a v reklamě vypadá báječně. Realita je ale trochu jiná, než byste si nejspíš představovali. Já sama jsem akci s Futurismem neabsolvovala, ale mluvila jsem s lidmi, kteří ano.

Jak to tedy probíhá? V první řadě je potřeba si uvědomit, že se jedná o divoké delfíny. Ne o cvičené delfíny z delfinária. Divoká zvířata se neřídí výletním harmonogramem a je jim jedno, kolik jste za expedici zaplatili. Nemusejí se ukázat, nemusejí mít na lidi náladu. A už vůbec nemůžete počítat s tím, že vás nechají, abyste na ně sahali. Je to prostě divoká příroda. Právě proto je docela diskutabilní, zda je vůbec košer za něco, co společnost nemá šanci zaručit, chtít poměrně velké peníze. Názor si ale udělejte sami.

Delfín skákavý

Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/1600, f/5,0 a ISO 320.

 

Futurismo se samozřejmě snaží zákazníkům zajistit, aby si skutečně s delfíny zaplavali. I když předložka "s" je trochu zavádějící. Jede se na člunu, který se dostane před hejno delfínů ve směru, kterým se pohybují. Dostanete brýle a šnorchl, abyste si pod vodou delfíny prohlédli. Vy skočíte do vody, delfíni proplavou kolem, posádka vás vytáhne do lodi, předjede delfíny, a celá akce se opakuje. Můžete se samozřejmě snažit s delfíny držet tempo, pokud jste přesvědčení, že lidské tělo se ve vodě může měřit s dokonale přizpůsobeným tělem delfína. Pokud narazíte na delfíny, kteří zkrátka náladu nemají, budete mít štěstí, když je ve vodě zahlédnete na pár vteřin. Samozřejmě si ale užijete výhled ze člunu na delfíní dovádění.

 

KDYŽ JSOU DELFÍNI V DOBRÉ NÁLADĚ

Moje plavání s delfíny probíhalo jinak. Bylo to nečekané a krásné překvapení.

My jsme se k plavání dostali spíše mimochodem. Pokud vyrazíte na velryby s některou z menších společností, o kterých jsme si povídali minule, může se to povést i vám. Naše mořská bioložka Jasmine, ze Sea Colors, nám o plavání s delfíny během úvodní přednášky vyprávěla. Jejich stanovisko je takové, že tuto aktivitu samostatně neprodávají. Je to z toho důvodu, že nikdy nemohou předem vědět, jestli na výpravě narazí an delfíny, kteří budou mít správnou náladu.

Přístup Sea Colors je jednoduchý. Pokud na běžném pozorováí velryb narazí na delfíny, kteří nikam nespěchají, dovolí turistům skočit za delfíny do vody. A přesně to se nám stalo. Proto si na každé pozorování velryb nezapomeňte obléknout plavky. :)

Delfín skákavý

Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/2500, f/5,0 a ISO 320.

 

Platí při tom důležité pravidlo, že současně mohou do vody jen dva. Je to z bezpečnostních důvodů. kdyby bylo plavání pro někoho náročnější, než očekával. 

Já sama jsem se docela rozmýšlela, jestli do vody jít. Přestože jsem docela dobrý plavec, představa, že jsme desítky kilometrů od pobřeží, byla přece jen maličko děsivá. Zvědavost byla nakonec ale silnější. A tak jsem si půjčila potápěčské brýle a skočila. Překvapilo mě při tom hned několik věcí. Očekávala jsem, že voda bude studená. Naopak, byla dokonce teplejší než u břehu. Tak se v praxi projevuje Golfský proud.

Také jsem čekala, že vlny na otevřeném moři budou nepříjemné a plavání bude náročné. Vůbec ne. I když moře moc klidné nebylo, plavat se dalo výborně a bez problémů.

Delfín skákavý

Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/5000, f/4,0 a ISO 320.

No a pak to hlavní. Na hladině člověk vidí tak 5-8 delfínů. Velké překvapení mě ale čekalo při skoku do vody. Pod sebou jsem jich totiž měla asi dvacet, nejbližšího asi tři metry od sebe. Jen těžko dokážu popsat tu úžasnou minutu v blízkosti těchto tvorů. Pode mnou plavala celá rodina včetně mláďat. Ty si mezi sebou hrály, otíraly se o sebe, otáčely se břichem vzhůru, vyskakovaly nad hladinu. Dokonce bylo slyšet, jak mezi sebou komunikují cvakáním a pískáním.

Podtrženo sečteno, pokud se vám taková možnost naskytne, jděte do toho. Je to neskutečný a nezapomenutelný zážitek a já jsem vděčná, že jsem se něčeho takového mohla zúčastnit. Pro jistotu doporučuji vyrazit na moře s menší společností více než jednou. Když už na Azorech jste, opravdu se vyplatí trochu víc utratit a zvýšit svoje šance vidět co nejvíc těchto zvířat. Z České republiky už se na oceán tak snadno nedostanete. :-)

 

Delfín skákavý

Delfín skákavý. Foceno 8.9.2018. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/2500, f/5,0 a ISO 320.

Kdybyste chtěli blíže proadit s těmito výlety, klidně mi napište na Facebooku, nebo sledujte mnou zmíněné společnosti. V příštím článku už se vrátíme zpět na pevninu ostrova Sao Miguel a podíváme se na 3 nejznámější vulkanická jezera, která rozhodně stojí za podívání.

 

KAM DÁL

 

Magický ostrov

Corvo

Tři dny na místě, které

má atmosféru, jakou

jinde nenajdete.

   

Azorské ostrovy -

Velryby

O tom, jak jsme

cestovali na moře za

vorvani a delfíny.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.