Domů / Blog / Únorové focení ptáků u Balatonu

Únorové focení ptáků u Balatonu

Únorové focení ptáků u Balatonu - Lencis.cz    Oblast kolem jezera Balaton není jenom o termálních lázních (které jsou skvělé). Je tam také spousta zvířat! O tom, co všechno tam můžete vidět vám povím ve svém článku.
 

Abych si trošku ukrátila konec zimy, vyrazila jsem si na malý čtyřdenní výlet k jezeru Balaton. Většina lidí jezdí na toto místo hlavně kvůli termálním lázním v Hévízu, ale příroda je v Maďarsku tak krásná, že mi bylo líto celou dovolenou jen proflákat v horké vodě. Pokud jste podobná krevní skupina, mám pro vás pár informací, kam v únoru vyrazit v okolí Balatonu.

Labuť velká

Labuť velká. Foceno 23.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 320, f/5,6 a ISO 640.

BALATON JE ZVÍŘAT PLNÝ

Kdysi to bylo tradiční místo pro každoroční dovolenou, v dnešní době už možná upadlo trošku v zapomění. Rozhodně má ale hodně co nabídnout i na konci zimy. Já osobně jsem tu byla poprvé a byl to super zážitek.

U jezera to žije. Víc, než jsem očekávala. Například u Neziderského jezera (které leží asi 200 kilometrů na severozápad) jsem na velkých vodních plochách vůbec tolik ptáků neviděla. V balatonských přístavech vás sice nečeká žádná ptačí rarita, zato si tam užijete focení akčních záběrů. Kromě labutí, kachen, lysek a poláků jsou pobřeží plná agresivních racků, kteří se o kousek chleba jsou ochotní i poprat mezi sebou. 

Racek chechtavý

Racek chechtavý. Foceno 23.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 640, f/4,0 a ISO 320.

Koncem února labutě začínají pomalu tvořit páry, takže se vám určitě poštěstí vidět nějaké námluvy nebo souboje o samičku. To platí i pro kachny a později v březnu bude velká zábava s lyskami černými. Často kolem proletí i jeden, dva nebo celé hejno kormoránů velkých. 

Nenavštívili jsme všechna přístupová místa k jezeru, byli jsme jen v městečku Keszthely, na pláži a kolonádě. Na asi dva tisíce fotek to ale bohatě stačilo.

Labuť velká

Labuť velká. Foceno 23.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 250, f/4,0 a ISO 640.

PŘÍRODNÍ REZERVACE KIS-BALATON (MALÝ BALATON)

Mým hlavním cílemk nicméně bylo toto malé jezero, které leží jihozápadně od Balatonu.  Kdysi bylo jeho zálivem, ale kvůli postupnému vysychání se oddělilo a dnes je samostatným, menším jezerem. V okolí je vidět spousta menších bažin a většina polí je více či méně podmáčená. I k tomuto jezeru vede více přístupových míst, my jsme navštívíli jen dvě. 

První z nich je komplex malých rybníčků a bažin kousek od mostu přes řeku Zala. Podél vody se dostanete krátkou cestou na západ až k samotnému Kis-Balatonu, kde najdete i parkoviště, takže cesta je vhodná i pro auto. Vchod do oblasti hlídá správce, ale bez potíží vás pustí až za hráz. Kousek od cesty tu stojí dřevěná pozorovatelna, ale únor zřejmě nebude jejím silným obdobím. Schovali jsme se sice pěkně, ale pouze před hustým rákosem. Na hráz kolem jezer se může jen s povolením, ale nikde jsme se nedočetli, kde takové povolení získat.

Volavka bílá

Volavka bílá. Foceno 24.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 800, f/5,6 a ISO 320.

O kousek jižněji se autem dotanete k ostrovu jménem Kányavár neboli Ostrov potápek. U něj také pohodlně zaparkujete. Je to oblíbené místo na procházky, takže doporučuji vyrazit tam brzy ráno, zvířata budou klidnější, později během dne vám je pravděpodobně turisté vyplaší.

Na ostrov vede krásný dřevěný most, kolem kterého se zdržuje množství labutí, kachen a lysek. Já jsem měla po ránu štěstí i na volavku bílou, která seděla jen kousíček ode mě v rákosí. Ale samozřejmě si mě všimla, takže vytoužená fotka zblízka se zase nekonala :).  

Kormorán velký

Kormorán velký. Foceno 25.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 800, f/5,6 a ISO 320.

Po ostrově se můžete pohybovat celkem volně, ale je lepší držet se vyznačených chodníčků, abyste omylem nevlezli někomu do hnízda. Cestiček vede křížem krážem spousta, určitě se nudit nebudete. O místním ptactvu vás poučí množství informačních tabulí s obrázky a každých pár metrů na vás čeká lavička, ohniště a správci mysleli i na odpadkové koše.

Na pobřeží se hodně líbí kormoránům. Posedávají v rákosí, poletují kolem a občas se nějaký vynoří i z vody. V únoru se pomalu vrací i volavky popelavé, kterým také začíná období námluv. Koncem února to ale s aktivitou ještě moc nepřehání.

Volavka popelavá

Volavka popelavá. Foceno 24.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 500, f/5,6 a ISO 320.

Naučná stezka nese jméno po potápce roháč, tu jsme bohužel neviděli ani jednu. Ale věřím tomu, že později na jaře a v létě to tam pro ně musí být hotový ráj. Čeho je na ostrově opravdu hodně (kromě drobného ptactva), jsou strakapoudi. Skoro na každém kroku jsme nějakého slyšeli ťukat do stromu a často se nám i ukázal. I strakapoudi mají teď období námluv a bylo krásné je pozorovat a poslouchat, jaké zvuky u toho vydávají.

Strakapoud velký

Strakapoud velký. Foceno 25.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/6,3 a ISO 320.

Kromě strakapoudů brázdí vody i neskutečné množství hus velkých. Ty jsou na konci zimy a na jaře velmi hojné po celé střední Evropě. Můžete je velmi pohodlně fotit i na souši, celkem neohroženě se tam prochází a lidi jim moc nevadí, pokud se nepřiblíží nepříjemně blízko.

Husa velká

Husa velká. Foceno 26.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1000, f/5,6 a ISO 320.

 

JAK SI ODPOČINOUT PO FOCENÍ

Maďarsko je známé svými termálními prameny a lázněmi. Když už budete v okolí Balatonu, určitě nějaké nezapomeňte navštívit. Voda je příjemně teplá a léčivá, vybrat si můžete z vnitřních i venkovních bazénů a ceny jsou v Maďarsku velmi příznivé. Za tři hodiny v termálních lázních zaplatíte jen něco kolem 200 korun. 

Takže kdyby vám nevyšlo počasí, alternativní program je jasný.

I přes chladnější počasí to byl povedený výlet a Balaton kocem zimy mohu vřele doporučit. Rozhodně je co pozorovat a objevovat a nudit se nebudete. Zvířat je v okolí hodně a i v zimě se vám přijdou ukázat. Na ruch na pobřeží jsou poměrně zvyklá, takže pozorování si užijete. A možná se vám ukáže i něco méně obvyklého jako nám - z díry v trávě u mola v městečku Keszthely na nás vykoukla malá lasice kolčava a chvilku pobíhala kolem. 

Lasice kolčava

Lasice kolčava. Foceno 24.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 800, f/4,0 a ISO 320.

Nenechte se zimním obdomím odradit a určitě někam vyrazte, ať už to bude k Balatonu nebo k jinému podobnému jezeru. Můžu doporučit i to Neziderské v Rakousku.

Příště už vám doufám přinesu něco laděného víc jarně, venku už to vypukne každým dnem :)

 

 

KAM DÁL

 

Jak fotím zvířata 

v zimě

Má smysl se v zimě

toulat přírodou a lovit

zajímavé snímky?

   

Pozorování ptáků

na Azorech

Jaká jsou ideální místa

a jaké druhy můžete 

potkat?

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.