Focení divokých zvířat miluju nade vše, obzvláště fotografování ptáků je neuvěřitelně vzrušující a zajímavý koníček. V zimě se mně osobně fotí hůře než v jarních nebo letních měsících. Většina ptáků odletěla do teplých krajin a ti, kteří zůstali, moc aktivní nejsou. To více méně platí i pro jiná zvířata. Všichni se sice musí vydávat za potravou, ale nepohybují se nikde víc, než je nezbytně nutné.
Já sama zimu moc nemusím a nejradši bych ven ani nechodila, dokud se neoteplí, ale radost z focení je nakonec vždycky silnější. Velkou nevýhodou focení v zim je, že vás všichni už z dálky vidí i slyší. Ještě víc, než v létě. Obzvlášť když nasněží, trošku to potaje a znovu přemrzne, to pak sníh hrozně křupe, však to znáte. A tolik teplého bílého zimního oblečení zase nemám, abych se v záplavě sněhových vloček mohla zamaskovat. Ani vlasy mi ještě nezešedly :)
Dny jsou navíc krátké a často bývá zataženo, takže najít vhodnou dobu, kdy vyrazit ven, je docela náročné. Vyplatí se tedy vůbec v zimě ležet ve sněhu a číhat na zajímavé snímky? Rozhodně ano. V tomto článku vám přináším pár tipů, jaká zvířata se v zimě fotit dají.
Strnad obecný a kos černý. Foceno 11.2.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1000, f/4 a ISO 250.
FOCENÍ DRAVCŮ SE V ZIMĚ VYPLATÍ
Jednou ze zajímavých skupin zvířat, které se vám budou v zimě fotit docela dobře, jsou dravci. na holých stromech jsou jejich siluety vidět už z velké dálky a na zasněžených polích je také najdete snadno. Nízké teploty nutí dravce méně létat a více si udržovat energii a tělesnou teplotu, proto létají méně a raději šetří energii. To dává fotografům víc času se přiblížit alespoň na takovou vzdálenost, aby snímek za něco stál.
Káně lesní. Foceno 9.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 400, f/5,6 a ISO 100 v poli u Morkovic. Obraz si můžete koupit zde.
Dravci vás samozřejmě vidí ještě dřív než vy je. Nicméně jejich chuť okamžitě uletět je menší než v jiných ročních obdobích. Když se velmi opatrně plížíte, máte šanci. Tímto způsobem se mi podařilo pár snímků i letos.
Káně lesní. Foceno 4.1.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 640, f/5,6 a ISO 320.
SRNKY JAKO VE VÝKLADNÍ SKŘÍNI
Mně osobně přijde, že srnky se v zimě přece jenom fotí trošku líp. Za potravou se musí vydávat do polí a je tak pravděpodobnější, že je potkáte. Ve sněhu jsou moc dobře vidět, a na holém poli často vidíte jejich siluety. Pro fotografy vysoké zvěře je zima velmi štědrá, protože najít, natož vyfotit srnku ukrytou v hustém letním porostu, je skoro nemožné.
Srnec obecný. Foceno 19.12.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 800, f/5,6 a ISO 400.
DROBNÉ PTÁKY HLEDEJTE NA KRMÍTKÁCH V KŘOVINÁCH
Drobní ptáci se v zimě fotí nesrovnatelně hůř než na jaře. Jak už jsem říkala, většina jich odletěla za teplem a ti ostatní se spíš schovávají. Za potravou se sice vydat musí, ale není jich venku vidět tolik a je potřeba je hledat. Chybu neuděláte, když budete číhat u několik let fungujících krmítek, kde jsou ptáci zvyklí hledat potravu. Mimo civilizaci je to mnohem těžší. Ptáci mají svá oblíbená místa, ale ta musí člověk nejdřív objevit. Mně se letos povedlo nají skvělé místo v sadu u lesa, kde se zdržují celá hejna čížků, stehlíků, vrabců, kosů, strakapoudů, žlun a dravců.
Čížek lesní. Foceno 5.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 640, f/5,6 a ISO 250. Obraz si můžete koupit zde.
Všechny se mi vyfotit nepodařilo, ale úspěšný lov to byl, především díky stehlíkům. Jsou to velice plaší ptáčci, kteří nejsou na lidi zvyklí tak, jako třeba sýkorky. Dvacet minut jsem seděla ve sněhu bez hnutí a čekala, až se postupně při ozobávání bodlačí přesunou blíž. Čekání se vyplatilo :)
Stehlík obecný. Foceno 5.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1000, f/5,6 a ISO 250. Obraz si můžete koupit zde.
JINÉ ZIMNÍ SPECIALITY
Když je sníh a veliká zima, je potřeba toho využít. Zasněženou krajinu už patrně během roku jindy neuvidíte. Moje parketa to zrovna není, ale jednou za čas je to hezké. Při takové procházce můžete narazit na ptáky, kterým se ani uletět nechce, jako téhle sojce.
Sojka obecná. Foceno 23.1.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 250, f/5,6 a ISO 500.
Nicméně ne vždycky se kolem pohybuje dost zvířat, aby člověk něco ulovil. Znuděný fotograf si tak musí poradit sám. Když teplota klesne hodně pod nulu, dá se zažít spousta legrace s obyčejným bublifukem a zmrzlými bublinami. Nejlepší jsou teploty kolem -10 stupňů. Není to jednoduché, hodně záleží na směsi bublifuku, aby vám bubliny při kontaktu se zmrzlým povrchem nepopraskaly, nezmrzly příliš brzo nebo se nevyfoukly.
Zmrzlá bublina. Foceno 30.1.2019. Nikon D7100, objektiv Tamron 90 mm macro. Rychlost 320, f/13 a ISO 400, u nás na balkoně.
Zimní focení má svá specifika a pro mě tolik zábavné není. Většinu času je moc tma, moc zima nebo moc větrno a vhodných dní je málo. Stejně mi to nedá a jdu ven pár fotek vyzkoušet s větším či menším úspěchem, ale prostě doma dlouho bez focení nevydržím :). Každopádně se pokaždé koncem února nemůžu dočkat jara. Už teď v polovině února začíná být ve vzduchu cítit a je to poznat i na zvířatech. Ptáci začali víc zpívat a na našem rybíku se usídlil párek labutí, které vypadají, že budou chtít časem vyvést malá labuťátka.
Labuť velkáí. Foceno 18.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 640, f/5,6 a ISO 320, u rybníka v Morkovicích.
Tak, doufám, že jsem vás alespoň trochu inspirovala k zimnímu focení, přestože to není moje nejoblíbenější část roku. Blíží se jaro, takže zajímavých fotek teď bude určite přibývat. Budu moc ráda, když omrknete moje další články. Tak zase příště, ahoj. :)
KAM DÁL
|
2. února si připomínáme
významný den - světový den
mokřadů.
|
|
|
|
na Azorech
Jaká jsou ideální místa
a jaké druhy můžete
potkat?
|
|
|
|
Vyberte si něco hezkého
a udělejte radost sobě
nebo někomu, koho
máte rádi.
|
|
|