Domů / Blog / Ostrov Düne - Setkejte se s tuleni

Ostrov Düne - Setkejte se s tuleni

Ostrov Düne - Setkejte se s tuleni - Lencis.cz    Tato součást Helgolandského souostroví je nejbližším místem, kde na plážích líně pospávají tuleni. Jestli vás zajímá víc, začtěte se do článku.
 

Jak jsem slíbila v minulém článku o Helgolandu, dnes se společně vydáme na maličký ostrůvek Düne. Toto místo s rozlohou pouhých 0,7 km², má překvapivě hodně co nabídnout:). Düne je ostrov sousedící s něco větším Helgolandem a společně leží v Severním moří, asi 150 km od Hamburku a patří k Německu. Toto málo známe souostroví je nejbližším místem, kde je možné pozorovat volně žijící tereje bílé a tuleně.

Hlavním centrem je ostrov Helgoland, odkud se na Düne dostanete snadno, protože je ostrov je opravdu coby kamenem dohodil. Z přístavního mola skoro každou půlhodinu vyplouvá loď, která pluje pouze na Düne a zpátky. Cesta trvá slabých 7 minut. Zpáteční jízdenka vás vyjde na 5 Euro.

Tuleň kuželozubý

Tuleň kuželozubý. Foceno 25.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 250. Obraz můžete koupit zde.

 

HLAVNÍ TRHÁK JSOU TULENI

Tuleně potkáte téměř okamžitě po vylodění. Stačí popojít kousek po cestě za přístav a nejspíš neuvěříte vlastním očím, tak jako já :). Čekala jsem, že s trochou štěstí narazím na dva, tři tuleně a ono jich tam bylo hotové stádo.

Tuleni

Tuleni na ostrově Düne. Foceno 25.6.2019 na mobilní telefon.

 

Kolem nejoblíbenějšího stanoviště tuleňů je oplocení, protože lidé často nedodržují doporučenou vzdálenost třiceti metrů a snaží se dostat co nejblíž. Tuleni jsou na břehu vesměs klidní a jen odpočívají, ale rozhodně není vhodné je rušit. Pokud se budete pohybovat příliš blízko, přiběhne k vám plážová ochranka.

Nicméně všichni tuleni se nezdržují jen na jednom místě a vynořují se prostě tam, kde se jim zrovna chce, takže narazit na ně můžete kdekoliv po celé délce pobřeží.

Rádi také plavou, takže při koupání se tuleň může objevit kousek od vás. 

Tuleň kuželozubý

Tuleň kuželozubý. Foceno 27.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/640, f/4,5 a ISO 250. Obraz můžete koupit zde.

V neposlední řádě jsou tulení také hraví. Večer mě překvapilo množství mladších jedinců, kteří se prali, podobně jako štěňata. Bylo to jedno z těch nečekaných, o to úžasnějších pozorování. Nemohla jsem se na to vynadívat a vyhnala mě až zima, vítr a písek, který je tak jemný, že se dostane i mezi zuby. Tuleni mi ale nachystali krásné rozloučení.

Tuleň kuželozubý

Tuleň kuželozubý. Foceno 27.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/640, f/4,5 a ISO 250. Obraz můžete koupit zde.

 

KLIDNĚ MŮŽETE PŘENOCOVAT

Pokud by vám jeden den na Düne nestačil a nechcete se obtěžovat dojížděním lodí, máte hned několik možností, kde na ostrově přespat. Buď si zamluvíte některou z barevných chatek nebo, pokud jste větší dobrodruzi, přespíte v kempu. Nepředstavujte si ale žádnou rozlehlou louku, jak tomu bývá u nás. Místa pro stany jsou uprostřed ostrova, obklopena píšečnými dunami a ohraničena bujnou vegetací a křovinami, takže máte pocit i určitého soukromí. Musím uznat, že to působí dost romanticky :) 

Nedaleko od kempu je i budova se sprchami a záchody s docela slušnou kapacitou a na kemp překvapivou čistotou.

 

A CO KROMĚ TULEŇŮ?

Samozřejmě je tu plno ptáků, více méně stejných druhů jako na Helgolandu. Tereje tu ale nenajdete žádné. Pohybují se tu ústričníci, konipasové, nemůžou chybět racci a kolem letiště se kupodivu potulují husy velké.

Ústřičník velký

Ústřičník velký. Foceno 25.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1000, f/4,5 a ISO 100. Obraz můžete koupit zde.

Na Düne se také můžete vykoupat v moři. Na plážích je jemný písek a za malý poplatek si můžete pronajmout proutěný odpočívací koš. Počítejte ale s tím, že Severní moře je studené a většina dní na Helgolandském souostroví není zrovna moc horká. Já jsem Düne během pobytu navštívila dvakrát, poprvé bylo kolem třiceti stupňů, to bych si i zaplavala, ale o dva dny později už bylo stupňů patnáct a silný studený vítr. To už moc lákavé nebylo.

Přestože je ostrov Düne skutečně maličký, je na něm letiště. Můžete se procházet kolem přistávací dráhy, na velká letadla ale nečekejte. Setkáte se tu jen s malými nízkokapacitními vrtulovými letadly, ale na vyhlídkovoý let to rozhodně postačí :).

 

Tuleň kuželozubý

Tuleň kuželozubý. Foceno 27.6.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/640, f/4,5 a ISO 250.

 

Pokud už budete na Helgolandu, na výlet na Düne se rozhodně vypravte. Pozorování tuleňů je nezapomenutelný zážitek a třeba budete mít i štěstí na koupání, voda je krásně čistá. Navíc je to zajímavý pocit, navštívit takhle malé místo.  

Pokud budete dost odvážní, nezaleknete se divokého počasí a vydáte se na Düne v zimě, odvděčí se vám ještě něčím úžasnějším. Zima je obdomín, kdy se tuleňům rodí mláďata a pláže se tak hemží roztomilými, chlupatými, bílými kuličkami. O tom vám snad povím zase někdy příště.

 

 

 

KAM DÁL

 
Terej bílý

Ostrov Helgonad, 

ráj terejů

Ostrov v Severním moři,

kde budete o ptáky

zakopávat

   

Focení ptáků

u Balatonu

Oblast kolem jezera

není jen o termálních 

lázních.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.