Domů / Blog / Jak se fotí astrofoto přes zrcadlový dalekohled

Jak se fotí astrofoto přes zrcadlový dalekohled

Jak se dělá astrofotografie přes zrcadlový dalekohled - Lencis.cz    Přečtěte si o záludnostech fotografování nebeských objektů přes zrcadlový dalekohled.
 

V minulém článku jsem Vám povídala něco o mých naivních začátcích s astrofotografií. Pokud jste ho doposud nečetli a v tomto oboru se vůbec nevyznáte, určitě ho doporučuji přečíst jako první. Tento článek budiž pokračováním o mých začátcích v astrofotografii. Vlastně ani nevím, jestli pro Vás může být informačně nějak hodnotný, ale přesto tak nějak cítím, že je potřeba ho napsat.

Od minula jsem se snažila co nejvíc posunout. První snímky jsem pořídila se svým teleobjektivem Nikon 200-500mm f/5,6, který je ale dělaný hlavně na focení zvířat. Věděla jsem, že to není ono. Společně s montáží jsem si samozřejmě pořídila i teleskop (zrcadlový newton Omegon o průměru 153mm a ohnisku 750mm), ale nebyla jsem schopná s ním zaostřit. Naštěstí stále existují dobří lidé a jeden z nich (budeme mu říkat jen Václav) mě zachránil a teleskop mi upravil tak, že moje problémy vyřešil.

Noční nebe nad Azorskými ostrovy

Moje maličkost s mými novými kamarády. Montáž Skywatcher EQ-35, teleskop Omegon 153/750 a maličká láhev Diplomatica, která mě v té zimě pěkně zahřála :-)

CO POTŘEBUJEME PRO FOCENÍ PŘES ZRCADLOVÝ TELESKOP

Stejně jako v předchozím článku musím velmi zdůraznit právě montáž, která hýbe celým zařízením. Musí být rovníková a motorizovaná. Já mám sestavu Skywatcher EQ-35, což je nutné minimum pro focení přes teleskop. Nesmírně důležité je, abyste si pohlídali nosnost montáže. Vše, co je na ní naložené, by pro ideální focení nemělo přesahovat asi 70% nosnosti. Pokud chcete fotografovat většími teleskopy, nevyhnete se investici do montáže minimálně o nosnosti 20 Kg, třeba Skywatcher EQ6.

Pak samozřejmě potřebujete samotný teleskop. Protože nemám zkušenosti s čočkovými dalekohledy, budu mluvit pouze o zrcadlovém dalekohledu (reflektoru) typu Newton. Nekoukejte ani tak po ohniskové vzdálenosti, ale především po průměru zrcadla (můj má 153 mm) a po světelnosti klasicky značené za číslem f/. Čím mohutnější teleskop, tím více světla pochytá, ale také tím více problémů Vás bude čekat. Proto do začátku klidně jděte do menšího reflektoru o průměru 150mm. Pro začátek bohatě stačí. Rozdíl oproti teleobjektivu je naprosto neuvěřitelný. Dvě zrcadla totiž propustí barvy i kontrast nesrovnatelně lépe než spousta čoček objektivu. Ani světelnost není totožná. F/5 u reflektoru rozhodně propustí víc světla než f/5 u objektivu.

Galaxie v Andromedě

Galaxie M31 v Andromedě. Můj první snímek přes newtonův teleskop. A je to nebetyčný rozdíl, díky kterému už nechci fotit astrofoto teleobjektivem. Složeno z 80 snímků po 45s. Obraz můžete koupit zde.

JAK ŘEŠIT TYPICKÉ PROBLÉMY

Už jsem se zmínila v minulém článku, že s focením přes reflektor Vás může čekat celá řada potíží. Nemluvím o tom, že by Vám nešla nasadit zrcadlovka do okulárového výtahu (to snadno vyřešíte pořízením adaptéru T2) nebo problémů s komou (u newtonova dalekohledu si musíte pořídit komakorektor, který tuto optickou vadu odstraňuje). A nebýt Václava, možná bych tyto potíže nikdy nevyřešila. Takže pokud s astrofotografií začínáte, třeba Vám pomůže tento výčet problémů, se kterými jsem se setkala:

Nejde mi zaostřit: Byl to můj největší problém. Ať děláte co děláte, nejste schopni vyfotit nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo ostrý snímek. Bohužel jste narazili na teleskop neseseřízený pro astrofoto. Váš foťák je prostě zcela mimo ohnisko zaostření a musí se k tubusu dalekohledu dostat blíž. Ověřte si, zda v okulárovém výtahu není kroužek navíc, který by tuto vzdálenost prodlužoval. Pokud ani to nepomůže, pomáhá už jen posun primárního zrcadla dopředu. Poraďte se se zkušenějším fotografem, jistě vám pomůže teleskop seřídit. Pak už jen doporučuji pořízení Bahtinovy masky. To je udělátko, keré nasadíte na teleskop a ono Vám umožní precizněji zaostřit.

Nemůžu najít objekt, který chci fotit: S tímto problémem jsem se setkala velmi brzo. Zorientovala jsem montáž například na Vegu, následně na Deneb, a pak jsem chtěla fotit M33 (Galaxii v Trojúhelníku), která není na obloze zrovna poblíž. Montáž mi "na ni" najela, ale v zorném poli galaxie nebyla. Protože přes hledáček nasazeného fotoaparátu nemáte šanci galaxii vidět, snadno se taková situace změni v zoufalou snahu jemně hýbat montáží a náhodně se snažit galaxii najít na testovacích snímcích. I velmi drobná odchylka stačí, aby tento problém nastal. Doporučuji opět radu Václava: Nepoužívejte Alignment na doporučené hvězdy, ale použijte ho na jednu hvězdu, kterou si vyberete ručně a je co nejblíže objektu, který chcete fotit. Já v tomto případě využila radu a hledala hvězdu Mirach, která se nachází pár úhlových stupňů od Galaxie M33. Pak nebyl problém.

M42 - Mlhovina v Orionu

Velká Mlhovina v Orionu (M42). Složení 71 snímků po 60s. Obraz si můžete koupit tady.

Hvězdy na mých fotkách ulítávají: Pokud nepoužíváte sekundární dalekohled s kamerou a autoguiderem, dokážete i při precizním ustavením montáže na Polárku fotit maximálně na 60 až 90 vteřin, aniž by se při tomto ohnisku hvězdy měnily v ošklivé "knedlíky" nebo nedejbože čáry. Pokud však hvězdy dělají čáry i u kratších expozic, máte asi nejčastější problém: špatně ustavenou montáž.

Většina motorizovaných montáží s pojmenováním "GoTo" Vám přes "utility" funkce řekne, kde v konkrétním čase Polárku umístit v polárním hledáčku. Tam je většinou hodinový ciferník, podle něhož hvězdu pomocí šroubů umístíte na konkrétní "čas", například "7:45". U tohoto procesu musí být číslo 6 v polárním hledáčku přesně dole, takže musíte jednou osou pootočit, aby se tak stalo. A tady nastává nejčastější problém. Jak poznáte, že úsečka mezi 6 a 12 je skutečně kolmá? Poradím Vám jednoduchý trik: umístěte si nejdřív Polárku na číslo 6 a následně ji pomocí jednoho šroubu posouvejte nahoru. Pokud se hvězda drží této svislé čáry, je to v pořádku a můžete ji tedy umístit na správné místo dle informace z montáže. Většinou ale Polárka z čáry uhne a je nutné montáž zkorigovat. Pak už stačí hvězdu jen umístit do správného "času" na vnitřní kružnici ciferníku. Jakmile pak pohnete s jednou osou montáže, Polárka by se měla pohybovat po této kružnici. Toto Vám umožní mnohem lépe ustavit montáž a tedy i prodloužit expoziční časy.

M81 a M82 galaxie

Skupina galaxií M81. Vlevo Bodeho galaxie, vpravo Doutníková galaxie. Složeno z 134 snímků po 45s. Obraz můžete koupit tady.

STÁLE NEJSEM V CÍLI

Omluvte mě, ale nic dalšího, co by Vám mohlo pomoci, pro Vás nyní nemám. Dosáhla jsem limitu, kdy můžu fotit bez autoguideru, proto bude toto zařízení to další, které si pořídím. Toužím po fotografiích, kdy mohu exponovat na nízké ISO klidně několik minut bez obav, že se mi hvězdy šíleně rozjedou. Chci dostat na fotografie mnohem větší detaily objektů, které mi zatím unikají. A to je možné dělat pouze s tímto pomocným naváděním montáže.

Zatím nejdelší celkový čas, kdy jsem exponovala, byl 3 a půl hodiny. Lovila jsem galaxii M51, takzvanou Vírovou, která je asi nejkrásnější galaxií na severní obloze. Její snímek si můžete prohlédnout níže. Nemohu říct, že bych nebyla z prvních pokusů focení přes reflektor spokojená. Hlavně jsem si zamilovala "kříže", které se na snímcích tvoří u jasných hvězd. Je to optická vada typická pro newtonovy dalekohledy, ale mně se moc líbí a vlastně si už nedokážu představit focení přes jiný teleskop. :-)

M51 - Vírová galaxie

Vírová galaxie (M51). Složeno z 250 snímků po 60s. Po očištění nekvalitních snímků celková expozice 3h a 23 minut. Obraz můžete koupit tady.

Pokud jste se dočetli až sem, gratuluji. Právě jste společně se mnou absolvovali krušné začátky astrofotografie. Moc se těším, až se s Vámi budu moci podělit o další zajímavé snímky. Snad to bude co nejdřív, ale o tom rozhoduje hlavně počasí :-).

KAM DÁL

Určitě si přečtěte další článek, protože nové snímky už jsou! Zároveň vám v článku povím, jak se fotí astrofoto i s pointací. Můj sen je splněn! :-)

Další článek tady

   

 

 

   

Související zboží
Galaxie M81 a M82 A - 60x90 - plátno Galaxie M81 a M82 A - 60x90 - plátno Kód: M819kq69 Doprava zdarma Novinka
do 14 dní
1 890 Kč
Detail
Galaxie v Andromedě C - 60x90 - plátno Galaxie v Andromedě C - 60x90 - plátno Kód: Galaxie-9kq69 Doprava zdarma Novinka
do 14 dní
1 890 Kč
Detail
Velká mlhovina v Orionu A - 60x90 - plátno Velká mlhovina v Orionu A - 60x90 - plátno Kód: Orion-9kq69 Doprava zdarma Novinka
do 14 dní
1 890 Kč
Detail
Vírová galaxie A - 60x90 - plátno Vírová galaxie A - 60x90 - plátno Kód: Virova-9kq68 Doprava zdarma Novinka
do 14 dní
1 890 Kč
Detail