Domů / Blog / Astrofotografie - část 4: Jak se fotí s pointací

Astrofotografie - část 4: Jak se fotí s pointací

Astrofotografie - část 4: Jak se fotí s pointací - Lencis.cz    Co je to autoguider? Na co si dát pozor při opravdovém astrofotu? Na co nikdy nezapomenout? To se dozvíte v tomto článku.
 

ČLÁNKY V SÉRII:

  1. Úvod a vybavení
  2. První fotografování
  3. Focení přes zrcadlový teleskop
  4. Jak se fotí s pointací
  5. Co dokáže větší teleskop
  6. Focení s mono kamerou

 

Po dvou měsících pro vás zase mám něco nového. V minulém článku jsem se trochu rozepsala o fotografování vesmírných objektů přes zrcadlový teleskop typu newton a dozvíte se v něm, proč už nechci fotit přes nic jiného. V článku jsem končila příslibem, že Vám zase prozradím něco nového, jakmile si pořídím zařízení zvané autoguider. A teď už mám pár zkušeností i s ním, takže pojďme na to.

Připomínám, že moje dosavadní vybavení byla montáž Skywatcher EQ-35, teleskop Omegon 150/750mm s komakorektorem a dva foťáky Nikon D500 a D800. Od minula se moje výbava rozšířila ještě o modifikovaný Canon 5D Mark II, ale hlavně o autoguider (tedy malé zařízení, které opravuje chyby montáže) a také o nutné vybavení, které potřebuje. A to je malá kamerka nasazená na dalekohlídek Skywatcher Evoguide 50.

Já a moje astrovybavení

Moje maličkost s již kompletní výbavou. Přibyl pointační dalekohlídek, kamerka a autoguider Lacerta MGen III. A spousta kabelů. :-)

CO JE TO POINTACE A JAK FUNGUJE

Pointace je metoda, která slouží jedinému účelu - umožnit nám v astrofotografii dělat co nejdelší snímky s hezky symetrickými kulaťoučkými hvězdami. Posun dalekohledu dle rotace Země sice obstarává motorizovaná montáž, ale ta není dokonalá a dělá drobné chyby, které se projevují na expozicích delších než cca 1 minuta. Pro seriózní astrofoto je ale vhodnější dělat snímky delší, třeba 3 až 5 minut. Proč? Mezi astrofotografy je toto téma hodně diskutované. Expozice 100 x 30s nebo 10x 300s by přece měla přinést stejný výsledek, když to znamená stejnou výslednou expoziční dobu, nebo ne? Pravděpodobně ne, protože druhá varianta pochytá víc fotonů a přinese lepší výsledky, a zároveň se zvyšuje SNR (Signal to noise ratio), takže vlastně klesá míra šumu. Problematika je to docela složitá - kdybyste o tom chtělůi vědět víc, doporučuji toto video.

Je tedy lepší dělat snímky o něco delší. To nám zároveň umožní snížit ISO a tím zvýšit dynamický rozsah, snížit šum a zlepšit míru detailů - prostě samé výhody. A k tomu tedy slouží autoguider - zařízení umožňující pointaci. Ta se dá dělat buď přes počítač, na němž běží software (např PHD2), nebo můžete využít chytrý samostatný autoguider jako já (Lacerta Mgen III).

Autoguider - srovnání

Test na hvězdě Betelgeuse. Foceno stejnou hodinu za stejných podmínek při stejně ustavené montáži - na první fotce je guiding vypnutý, na druhé zapnutý.

Co vlastně autoguider dělá? Je to jednoduché. Je napojen k malé kamerce a ta kouká přes malý pointační dalekohled. Autoguider sleduje přes kamerku hvězdy v dalekohledu a monitoruje, kam se při pohybu montáže průběžně hýbou. Pomocí síťového kabelu pak autoguider montáži říká, jak opravit svůj pohyb, aby hvězdy zůstávaly na svém místě. Takto si zařízení s montáží povídá každou vteřinu a zajišťuje, aby motory neuhnuly ani o pár pixelů.

Mlhovina Koňská hlava

Mlhovina Koňská hlava. Můj první snímek s použitím autoguideru, který mi umožnil natáhnout jeden snímek až na 3,5 minuty. Složeno z 18 snímků po 210s. Obraz můžete koupit zde.

VYŘEŠENO? ANI NÁHODOU...

Ráda bych Vám napsala, že po zapojení autoguideru jsem se schovala do tepla a tam si dala mojito u dalšího dílu Battlestar Galacticy. Ale realita byla přesně opačná. Bída, zmar a zmatek. Praxe (ale i zkušenější kolegové) mě učí, že astrofoto fakt není o tom, co si zamaneme, ale co si zamane počasí a naše vybavení. První noc se mi nejdřív nepodařilo s kamerkou zaostřit kvůli příliš dlouhému adaptéru (nakonec pomohl tchán a jeho cirkulárka. Zničili jsme adaptér, ale problém jsme vyřešili). Následně jsem se potýkala se samotným ostřením na pointační hvězdy. To určitě nepodceňte - kamerka by měla vidět opravdu co nejostřeji, protože každý pixel se u pointace počítá.

Trojice galaxií ve Lvu

Trojice galaxií ve Lvu, složeno z 38 snímků po 150s.

Ani skvělé zaostření mi ale pohodlí nezajistilo. Očividně i ten nejdražší autoguider může selhávat, jakmile se objeví drobný mrak, nebo jakmile si prostě usmyslí, že se ztratí. Moje Lacerta zatím zlobí víc než patnáctiměsíční syn, a to je co říct! I na jasné obloze se zčistajasna rozhodne zabloudit a zmateně odvést zorné pole dalekohledu zcela mimo focený objekt.

Určitě Vám doporučuji montáž hlídat a nezačínat hned s tím, že vše nastavíte a půjdete si lehnout. Stát se může cokoliv. Jednu noc musím guider restartovat každých 20 minut, další noc vydrží 3 hodiny bez jakéhokoli mého zásahu. Prospat celou noc, zatímco se ve foťáku nebo kameře peče fotografický zázrak, fakt nedoporučuju začátečníkovi. Mohli byste být zklamaní.

M101 - Galaxie Větrník

Galaxie Větrník (M101). Foceno za skvělých podmínek, přesto jsem u focení zestárla o 10 let. Problémy s pointací mě donutily vyhodit polovinu snímků. Nakonec jsem ale něco poskládala. Složení z 54 snímků po 180s.

Nechci Vás uvést v omyl - autoguider je užitečná a skvělá věc. Nečekejte ale, že z astrofota odstraní dřinu. Stále fotím s malým newtonem (150mm) a neznám problémy s kolimací a dalším štělováním jako fotografové s většími dalekohledy, a přesto je pro mě astrofoto už teď víc záležitost štěstí než umění. Drahým vybavením si vlastně jen snižujete pravděpodobnost, že se věci podělají a že po několika hodinách práce budete mít víc kruhů pod očima než použitelných snímků.

Navzdory všem problémům se Vám investice i úsilí stokrát vrátí, když nastane správná (a to doslova) konstelace hvězd a zafunguje jak vybavení, tak podmínky. Tento snímek Markarianova řetězu jsem nedávno pořídila za 4 hodiny při krásných bezproblémových čtyřminutových expozicích. A takový výsledek prostě vynahradí všechny zoufalé momenty, kdy dalekohled nepochopitelně tancuje na montáži jako fanynka Rihanny v první řadě a kdy jediný mrak na obloze zakrývá zrovna to místo, které fotíte.

Markarianův řetěz

Legendární Markarianův řetěz složený z 8 galaxií. Ve skutečnosti je jich na fotografii víc než 60. Složeno z 54 snímků po 240s. Obraz můžete koupit tady.

DOSAVADNÍ REKAPITULACE

Shrnuji to nejdůležitější, co mi v začátcích nejvíc pomohlo a co tedy doporučuji i Vám, pokud se do astrofota pustíte:

1. Používejte program Stellarium, Windy, Meteopres i aplikace jako Clear Outside a podobně. Kombinace předpovědí z těchto aplikací se bude blížit realitě

2. Nezačínejte s velkými dalekohledy. Klidně si nejdřív pořiďte malou montáž a foťte širokoúhle. Pokud začínáte se zrcadlovým teleskopem, nepořizujte si větší než 150/750mm. S komakorektorem bohatě stačí.

3. Používejte vždy správné, bezpečné elektrické zdroje a nepodceňujte baterie fotoaparátů, v mrazu se rychle vybijí

4. Pořádně ustavte montáž na Polárku, i kdyby to mělo trvat hodinu. I malá chyba bude na fotkách vidět, což je vždycky škoda

5. Po ustavení montáže opravdu nezapomínejte ověřit, zda je montáž i s nákladem (dalekohled, protizávaží) správně vyvážená. Pak nezapomeňte vždy otočit osu tak, aby závaží mířilo přímo dolů. Používejte při vypínání montáže funkci Park Scope

Bodeho galaxie (M81) a Doutníková galaxie (M82)

Skupina galaxií M81. Složeno ze 36 snímků po 240s. Obraz můžete koupit zde.

6. Pokud nemůžete objekt najít, vždy se zorientujte dle nejbližší jasné hvězdy od něj a nepoužívejte alignment podle typicky doporučených hvězd

7. Pořádně tuto jasnou hvězdu zaostřete pomocí Bahtinovy masky. A pokud to nejde, máte foťák či kameru nejspíš moc daleko od ohniska ostření a je potřeba ho dostat fyzicky blíž k sekundárnímu zrcátku. Hledejte možnosti zkrácení okulárového výtahu. Občas to vyřeší vyjmutí prodlužovacích členů nebo jiná možnost napojení.

8. Autoguider zapínejte až ve chvíli, kdy si vyřešíte nalezení objektu a kompozici, pořádně zaostřete pointační dalekohled

Galaxie M106

Skupina galaxií M106. Složeno z 55 snímků po 240s.

9. Pravidelně kontrolujte, zda je vše v pořádku. V případě problémů se snažte pointaci restartovat. Pokud se montáž ztratí na delší dobu, bude nutné znovu nakomponovat zorné pole

10. Pro zpracování fotografie nezapomeňte vždy nafotit Dark snímky, Flat snímky, Bias snímky a použít v nejhorším případě Deep Sky Stacker, v ideálním pak Astro Pixel Processor nebo PixInsight

No a hlavně: Užívejte si oblohu, než se vše nafotí - vemte si triedr a pozorujte nádheru nočního nebe. Pak Vám ty hodiny expozic utečou jako voda! Jo... a teple se oblečte!

Galaxie Jehla (C38)

Galaxie Jehla (C38), foceno za úplňku. Složeno ze 192 snímků po 95s.

Mějte se krásně a moc Vám děkuji, že moje články čtete. Výsledky mých astro dobrodružství najdete zde. Buďte zdrávi. 

KAM DÁL

Mé astrofoto dobrodružství zdaleka nekončí. V dalším článku se podíváme, jaký rozdíl v kvalitě snímků přinese pořízení velkého amatérského teleskopu. Výsledky jsou zajímavé, takže si další díl nenechte ujít.

Další článek

   
Související zboží
Galaxie M106 A - 40x60 - plátno Galaxie M106 A - 40x60 - plátno Kód: M106-9kq1a Doprava zdarma
do 14 dní
1 390 Kč
Detail
Galaxie M106 A - 60x90 - plátno Galaxie M106 A - 60x90 - plátno Kód: M106kq696090 Doprava zdarma
do 14 dní
1 890 Kč
Detail
Markarianův řetěz A - 40x60 - plátno Markarianův řetěz A - 40x60 - plátno Kód: Mretez-9kq1a Doprava zdarma
do 14 dní
1 390 Kč
Detail
Markarianův řetěz A - 60x90 - plátno Markarianův řetěz A - 60x90 - plátno Kód: Galaxie-9kq69 Doprava zdarma
do 14 dní
1 890 Kč
Detail
Mlhovina Koňská hlava A - 40x60 - plátno Mlhovina Koňská hlava A - 40x60 - plátno Kód: KH-A4060bCDE0B99E Doprava zdarma
do 14 dní
1 390 Kč
Detail