Domů / Blog / Jak si užít Lisabon, když milujete přírodu

Jak si užít Lisabon, když milujete přírodu

Jak si užít Lisabon, když milujete přírodu - Lencis.cz    Když vás nebaví památky a chcete raději někam mezi zvířátka, mám pro vás tip. Pojďte zjistit, co se dá v Lisabonu zažít.
 

Po nějaké době se v článku zase vracím k mé cestě na Azorské ostrovy a sérii článků o nich (začít číst můžete tady). Tentokrát se ale nevydáme přímo na Azorské ostrovy. Mám pro vás pár tipů co dělat v Lisabonu, kde s největší pravděpodobností strávíte pár hodin během mezipřistání. Pokud se nechcete věnovat pouze městu a památkám (Lisabon má samozřejmě hodně co nabídnout), nechte se zlákat místy, kde se vám předvedou zvířátka. Já jsem navštívila místa dvě: jedno při cestě na ostrovy, druhé při cestě domů.

 

RÁJ PTÁKŮ NA DOHLED OD METROPOLE

Památky a davy lidí ráda přenechám jiným cestovatelům, Vždycky ráda lovím zážitky hlavně s divokými zvířaty. Když jsme přemýšleli, čím se zabavit 13 hodin v Lisabonu, pochopitelně jsme pokukovali po mokřadní oblasti v deltě řeky Tajo. Dalo trochu práce zjistit, jestli se tam vůbec dá dostat. Naštěstí se jedná o přístupnou rezervaci a skutečně zde jsou možné prohlídky.

Přírodní rezervace v deltě řeky se jmenuje EVOA. Je to nesmírně důležité pro migrující ptáky, kteří si zde dělají životně důležitou přestávku, proto zde život opravdu kvete. My jsme tu nebyli zrovna v ideálním období (přelom srpna a září) a i tak jsme byli uneseni. Nedovedu si představit ten zážitek v hlavní sezoně.

 

Moták pochop, Lisabon

Dvojice motáků a výhled na Lisabon. Foceno 25.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 200. 

Pravda, cesta sem může být trochu trnitá, ale stojí to za to. Pokud byste se rozhodli půjčit si auto, z letiště vás čeká cesta dlouhá asi 43 km. Doporučuji řídit se podle GPS souřadnic - 38º 57' 00, 42'' N; 8º 58'18,20'' O. 

Pro dobrodružné povahy je tu možnost cestovat autobusem nebo vlakem. Jede sem autobus číslo 002 Boa Viagem - Lisoba (Campo Grande), směr Alenquer. Vystoupit musíte na zastávce Vila Franca de Xira - vlakové nádraží. Odtud je to ale pěšky příliš daleko a nezbývá vám než si vzít taxi (opět mohou pomoci souřadnice uvedené výše).

Při cestě vlakem nasedněte na Červenou linku (Linha Vermelha) + linka Azambuja. Vlak opět zastaví ve Vila Franca de Xira a dál musíte taxíkem. Je tu samozřejmě i možnost vzít si taxi přímo z Lisabonu. To je asi nejpohodlnější, i když cena vás může trochu šokovat a pokud stějně jako my narazíte na taxikáře, který netuší, kam jede, je z toho docela dobrodružství. A musím říct, že i při tom placení. Na druhou stranu nic nepotěší tolik jako naštvaný pohled nepoctivého taxikáře na zaprášené auto. :-)

Centrum EVOA naštěstí nabízí i jejich vlastní dopravu a mají smlouvy s taxikáři, kteří vám za špinavý vůz hlavu neutrhnou. Neváhejte je kontaktovat na emailu evoa@evoa.pt.

 

EVOA

Hlavní budova centra EVOA. Foceno 25.8.2018. Foceno na mobilní telefon.

Hlavní budova centra perfektně zapadá do krajiny a najdete v ní veškeré zázemí včetně restaurace. A především zde najdete neskutečně milý a ochotný personál. Nebojte se na cokoli zeptat, moc rádi vám pomůžou, objednají taxi... Nic není problém.

Po rezervaci se můžete pohybovat buď sami nebo s průvodcem. My jsme měli štěstí, že právě procházka s průvodcem začínala a měli jsme ho jen sami pro sebe. Za cenu 12 EUR na osobu to na celý den bylo prakticky zadarmo. Ve srovnání s cenou taxíku rozhodně šlo o příjemné překvapení. Kompletní ceník najdete tady.

EVOA

Naše úžasná průvodkyně Sofia. Foceno 25.8.2018. Foceno na mobilní telefon.

A teď k tomu, co jsme viděli. Nejlepší období na pozorování je od listopadu do února, ale ani srpen nás úplně nezklamal. Nejhojnějším druhem byl jednoznačně ibis hnědý. Ibisové tu poklidně žijí ve společnosti volavek. Nejsou totiž potravními konkurenty, a tak si navzájem nevadí.

Ibis hnědý, EVOA

Ibis hnědý. Foceno 25.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 200. 

Volavky a ibisové si poklidně shání potravu jen do chvíle, než se objeví dravec. Obvykle moták pochop. Přestože nejsou jeho kořistí, okamžitě se vznesou a prchají pryč.

Samozřejmě můžete narazit i na další dravce (například orlovce říčního) a spoustu dalších vodních ptáků. Kachny, pisily čáponohé, různé druhy potápivých kachen, čejky, několik druhů volavek, kolpíka bílého, zrzohlávku rudozobou, vodouše a další bahňáky. A nejspíš jsem ve výčtu i něco zapomněla :)

Volavka bílá, EVOA

Volavka bílá nad pisilami čáponohými. Foceno 25.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 200. 

Myslelo se i na fotografy, a tak jsou na několika místech kromě pozorovatelen k dispozici i fotografické kryty. Takže hurá válet se u hladiny, jen pozor na armády opravdu nenasytných mravenců, kterým padly za oběť i dobře zabalené čokolády v našem batohu. :)

EVOA

Fotografický kryt. Foceno 25.8.2018. Foceno na mobilní telefon.

Právě u tohoto krytu se nám předváděli pro nás zatím neexotičtější ptáci. Skupina plameňáků růžových, včetně mladších jedinců. Někteří byli tak blízko, že se mi celí nevešli do záběru.

 

Volavka bílá, EVOA

Plameňák růžový. Foceno 25.8.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 200. Obraz můžete koupit zde.

EVOA je jedno z míst, kde jste opravdu hrdí, že existují skuteční milovníci přírody. Jen kousek od obrovského města se přírodovědcům podařilo nejen zachovat kus přírody, ale dokonce ji naprosto nenásilně a šetrně zpřístupnit návštěvníkům. Pokud se chystáte do Lisabonu a zároveň vás láká divoká příroda, určitě se sem vydejte. Více informací o tomto centru najdete tady. Stránky jsou bohužel jen v angličtině, portugalštině a francouzštině ale i tak by vám to mohlo pomoct.

 

LISABONSKÉ OCEANÁRIUM 

Pokud nemáte tolik času nebo se vám nechce cestovat daleko, dobrou volbou by mohlo být oceanárium, které jsme navštívili cestou domů. Musím říct, že jsme si na něj měli vyhradit víc času :) Z letiště se sem nejsnáze dostanete metrem, červenou linkou na stanici Oriente. Pak musíte ještě kousek pěšky, ale je to docela příjemná procházka. Mapku a více informací o dopravních prostředcích najdete zde.

Cestou si můžete prohlédnout nejdelší most v Evropě - most Vasco da Gama.

Most Vasco da Gama

Most Vasco da Gama. Foceno 10.9.2018, na mobilní telefon. 

Za 19 Euro za dospělého si užijete spoustu zábavy. Oceanárium má několik pater a obrovské množství exhibic. Nechte si dostatek času, abyste stihli všechno projít. Najdete tu samozřejmě klasické vodní živočichy, ale také i část s ptáky. Tam nás uhranul papuchalk. Jeho styl plavání je naprosto nenapodobitelný, přirovnat se dá k rozbité lodičce.

Papuchalk

Papuchalk. Foceno 10.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/320, f/4 a ISO 400. 

Soutěž v roztomilosti nicméně vyhrávají mořské vydřičky, které dobře ví, jak jsou kouzelné. A moc rády vám to předvedou.

Vydra mořská

Vydra mořská. Foceno 10.9.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/160, f/4 a ISO 400. 

Více informací o oceanáriu najdete na jejich webových stránkách.

Doufám, že vás můj článek k návštěvě těchto míst inspiroval a těším se na vás s dalšími fotografickými zážitky.

 

KAM DÁL

 
Volavka bílá

Jak snadno fotit 

ptáky v poli

Jak se snadno dostat

k zajímavým záběrům

dravců

   

Strakapoud prostřední

Proč chodit s 

 

foťákem mezi

paneláky

Stačí trocha zeleně, 

krmítko a o zábavu 

je postaráno.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.