Domů / Blog / Jordánsko: Blízký východ pro začátečníky

Jordánsko: Blízký východ pro začátečníky

Jordánsko: Blízký východ pro začátečníky - Lencis.cz    Jak moc dobrodružné je Jordánsko? Je potřeba se tam bát? Dá se tam fotit i něco jiného než památky? To všechno na vás čeká v tomto článku.
 

Milí čtenáři, tentokrát vám přináším povídání o své první cestě na Blízký východ. O tom, jak jsme projeli celé Jordánsko, o památkách a hlavně o uchvacující poušti. Provedu vás cestou od hlavního města až po Izraelské hranice, povíme si o tom, jaké to tam je a jaké je moje srovnání s jinými arabskými zeměmi. Opět jsem cestovala s partou fotografů, takže o báječné zážitky nebyla nouze.

Z VELKOMĚSTA DO PUSTINY

Přibližně polovina obyvatel Jordánska bydlí v hlavním městě, což z něj činí největší město, které jsem za poslední roky navštívila. Nemusíte se ho ale obávat. Má samozřejmě části, kde není radno se potulovat (ale přiznejme si, to má i Brno nebo Praha :-) ), ale celkově jsem se v Ammánu cítila dobře i na nejzapadlejším trhu pro místní. A když už máte lidí plné zuby, vyrazte do pouště. Tam se i množství turistů snadno rozptýlí.

Amman

Pohled na ranní Ammán.

NA CO MYSLET PŘI CESTĚ DO JORDÁNSKA

Přestože Jordánsko leží na docela divokém kusu světa, je to poměrně stabilní a bezpečná země. K turistům se chovají hezky a anglicky se domluvíte prakticky všude. Ne všechny místní ženy chodí zahalené, běžně řídí auta a klidně si s vámi popovídají o tom, kde je v okolí nejlepší káva. Jasně, na venkově je situace jiná než ve městě, ale celkově v Jordánsku panuje uvolněná atmosféra. 

Východ slunce na Lofotech

Večerní představení před kavárnou.

Na některé věci je ale lepší připravit se předem. Tady je několik bodů, které doporučuju před cestou projít:

1. Kdy vyrazit? Podobně jako na dovolenou v Egyptě, nejlepší je jaro a podzim. Letní teploty mohou šplhat nepříjěmně vysoko a věřte nebo ne, v zimě je tam fakt zima. Sami místní si stěžují, že museli poslední roky začít chodit v bundách a fakt jim to nevyhovuje. :-) Zásadní je zkontrolovat si, kdy začíná Ramadán. Letenky v tu dobu budou nezvykle levné, ale fakt se nikde nenajíte.

2. Co si obléct? Pokud trávíte prázdniny v resortu u Mrtvého moře, vystačite si s plavkami a běžným dovolenkovým šatníkem. Pokud se ale vydáte na větší road trip, počítejte s tím, že počasí se bude měnit. Především v poušti. Počítejte i se silným větrem a deštěm, takže kvalitní oblečení, pokrývka hlavy a šátek přes obličej (kvůli všudypřítomnému písku) jsou nutností. 

 

Denní světlo na Lofotech

V poušti bez šátku ani ránu.

3. Kolik si vyměnit peněz? Jordánské Dináry u nás pravděpodobně neseženete, takže předem to nemá smysl řešit. Místní měnu si stačí vybrat na letišti, kde bez problému najdete několik bankomatů. Bohužel počítejte s poplatky za výběr, takže opakované výběry nedoporučuju. V Jordánsku je asi podobně draho jako u nás (něco dražší, něco levnější), počítejte tedy, že za týden utratíte stejnou částku jako doma (pokud necestujete s plnou penzí). Já si vybrala 100 JOD, což je něco okolo 3000 korun, a na týden jsem si vystačila.

4. Jak se po Jordánsku pohybovat? Cestovali jsme půjčeným autem, což můžu jakž takž doporučit. Problém není se službami autopůjčoven ani v tom, že by snad mělo být nebezpečné pohybovat se po Jordánsku samostatně. Místní ale řídí fakt svérázným způsobem a přestože jsou všude značky, semafory i dopravní policie, s pravidly silničního provozu si tu nikdo hlavu neláme. Funguje jen jediné pravidlo: kdo má místo, ten jede. Počet pruhů na silnici závisí na tom, kolik jich je zrovna potřeba, a auto na dálnici v protisměru vám po dvou dnech přijde úplně normální. I přesto všechno jsme se za celý týden ani nepřiblížili autonehodě.

5. Je snadné si koupit zásoby? Obchody, samoobsluhy a stánky jsou dostupné všude. Na většině míst i zaplatíte kartou, ale nespoléhejte se na to. Sortiment v obchodech je podobný jako na západě, takže pokud byste se náhodou chtěli vyhýbat místnímu jídlu, možné to je.

6. Co internet a volání? Protože se pohybujete mimo území EU, volání je drahé a internet jakbysmet. 1 minuta hovoru vyjde přibližně na 50 - 60 Kč. Nicméně Jordánci jsou na to připravení a hned na letišti si můžete pořídit SIM kartu místního operátora za 15 - 30 JOD a užívat si internet úplně všude. Pokrytí signálem je velmi dobré, kromě odlehlých míst v poušti.

7. Jak se domluvit? Všude se v klidu dorozumíte anglicky. Jediný případ, kdy se nám to nepodařilo, byli vojáci na izraelských hranicích.

8. Co si dát v Jordánsku k jídlu? Rozhodně ochutnejte blízkovýchodní kuchyni. Setkáte se především s kuřecím masem (občas jehněčím nebo hovězím), zeleninou na všechny způsoby, hummusem a neskutečně sladkými zákusky. Kombinaci chutí nejlépe vystihuje věta, kterou jsme několikrát říkali každý den: "Všechny chutě znám. Nedokážu určit, co to je, ale je to dobrý."

Jordánské jídlo

Výběr jídel rozhodně není malý.

9. Co místní voda? Jordánsko má (k mému překvapení) zásoby vody asi na 100 let. Ptali jsme se na to beduína v poušti a ten nám řekl, že s nedostatkem vody se nepotýkají. Pokud bychom v poušti začali hrabat rukama, za chvíli narazíme na mokrý písek a dřív nebo později i na vodu (což vysvětluje, proč úplně všichni úderem třetí odpoledne začnou umývat auta :-)) Voda je oficiálně pitná a pro místní lidi v pohodě. Obsahuje ale mikroorganismy, na které my z Evropy nejsme zvyklí. Proto jsme na pití, mytí zubů, obličeje a rukou raději používali vodu balenou. 

10. Co okolní země? Jordánsko má poměrně zajímavé sousedy, na hranicích se většinu času ale naštěstí vůbec nic neděje. Jihovýchodní hranici zaujímá Saúdská Arábie, na severu pak Sýrie a Irák a na západě Izrael. Jordánské království se řadí k zemím, které existenci Izraele oficiálně uznávají, nicméně místní o něm zásadně nemluví. Na západní hranici prostě neleží nic. Podél izraelské hranice jsme cestovali docela kus cesty a střežena je opravdu pečlivě. 

Mrtvé moře a Izrael

Mrtvé moře a Izrael

CO V JORDÁNSKU NAVŠTÍVIT

Je toho spousta a za jednu návštěvu těžko stihnete všechno. Já se s vámi podělím aspoň o památky a zajímavá místa, která jsem běhěm jednogo týdne stihla. 

1. Ammán. Čtyřmilionové město, které nebere konce. Užijete si místní kulturu ve velkém, v pohodě se můžete najíst v restauraci, nakoupit na trhu, odbivovat moderní budovy i pozůstatky římských a byzantských budov. Určitě nezapomeňte navštívít ammánskou citadelu, kde si kromě archeologických vykopávek můžete vychutnat i dechberoucí výhled na město.

Amman

Pohled na Ammán z Citadely.

2. Jerash. Kdo si chce užít starověké památky po Alexandru Velikém a císaři Hadriánovi, může tu klidně strávit celý den. Na otevřeném prostranství se můžete procházet mezi chrámy, sloupořadími a nesmí chybět ani amfiteátr. 

Jerash

Výhled na Jerash.

3. Petra. Hlavní trhák Jordánského království. Já osobně jsem o tomhle skalním městě měla dost zkreslenou představu. Z filmů a fotek jsem znala jen pohled na pokladnici, takže zbytek areálu mě dost překvapil. Do Petry jsme vyrazili hned při východu slunce, z hotelu vzdáleného sotva 500 metrů od vstupu. Od návštěvnického centra vede ještě docela dlouhá cesta, která se postupně zanořuje do impozantní soutězky.

Soutězka vedoucí do Petry

Už tam jsem udělala asi 100 fotek a to jsme ještě nikam pořádně nedošli :-) A pak se zpoza skály najednou vyloupne ona slavná pokladnice vytesaná do skály. Fotografie zdaleka nedokáže zachytit, jak obrovská celá stavba je.

Petra

Ráno ve skalním městě Petra.

V okolí pokladnice jsou asi 3 vyhlídky na které můžete vydat a prohlédnout si všechno z výšky. Na všechny je potřeba vyjít s průvodcem, kterého za pár dinárů seženete hned. Vzhledem k tomu, že místy je to mírně horolezecký výkon, sami se nikam nevydávejte.

Petra

Zasloužená výhlídka.

Petra je obří. Skutečně. Na výlet po ní si rozhodně vyhraďte celý den a i tak se předem smiřte s tím, že nejspíš neobejdete celé město. My jsme za celý den nachodili asi 20 km s převýšením asi 50 pater a zdaleka jsme neviděli všechno. Také si dobře rozvrhněte síly a naplánujte, kdy se začnete vracet. Se západem slunce se areál zavírá a sami s místními tam nejspíš zůstat nechcete. Celá cesta zpět je do kopce a po aktivním dni můžete postupovat pomaleji, než si myslíte. 

Petra

Po sportovním výkonu si vychutnáte čerstvě uvařený čaj.

4. Křižácké hrady. Jste fanoušci hradů? Pak je Jordánsko i pro vás. Můžete jich navštívit hned několik. Naše výprava se zastavila na 2 z nich. Hrad Shobak je poměrně malý, ale na hradě Karak v pohodě zvládnete strávit několik hodin. 

Hrad Kerak

Hrad Kerak.

4. Mojžíšova hora. Místo, odkud Mojžíš těsně před svojí smrtí pohlédl na zemi zaslíbenou a které v nedávné době navštívil i papež. 

Mount Nebo

Mojžíšova hora.

5. Mrtvé moře. Jsem moc ráda, že jsem se k němu stihla podívat, dokud není vyschlé. Plavání v něm je vážně zvláštní zkušenost, která se těžko popisuje. To si fakt musíte zkusit :-) Každopádně můžu potvrdit, že je fakt odporně slané, ale že po koupání budete mít pleť jako miminko.

6. Wadi Rum. Vzpomínáte na Dunu, Hvězdné války nebo Marťana? Vítejte ve Wadi Rum: oblíbené lokaci filmařů, když potřebují exotickou planetu. Takový pořádný výlet do pouště obnáší aspoň jedno přespání, my jsme si naplánovali rovnou noci dvě.

Západ slunce ve Wadi Rum

Idylický západ slunce ve Wadi Rum

Po poušti se nemůžete pohybovat sami (asi byste ani nechtěli), proto se na parkovišti sejdete s přiděleným beduínem, který vás naloží na korbu pick-upu a jede se za dobrodružstvím. Dorazili jsme akorát na západ slunce a měli jsme velké štěstí, že bylo krásně.

Wadi Rum

Wadi Rum.

Už jsem si plánovala, že noc strávím astrofocením, ale štěstí nás už bohužel opustilo. Během večera se zatáhlo a rozfoukal se silný vítr. Už večer byla venku pěkná zima (okolo 6 stupňů), proto jsme ho strávili ve společenské místnosti s ohněm, čajem a místní hudbou.

Západ slunce ve Wadi Rum

Večer v pouštním stanu.

Určitě doporučuji se u jakéhokoli přespávání v poušti připravit na slušnou zimu. Přestože ubytování víc připomínalo chatku než stan, rozhodně se nedá říct, že by v něm bylo teplo. Během noci v poušti jsme dokonce zažili i déšť s větrem.

Kemp ve Wadi Rum

Typický kemp ve Wadi Rum.

Po vydatné snídani jsme se vydali na to hlavní dobrodružství - výlet hluboko do pouště. Místní mají oblíbené trasy, vyhlídky a skalní útvary, které stojí za to vidět. Wadi Rum se vyznačuje netypickými skalními útvary a také červeným jemným pískem. Za slunečného dne by to asi bylo vidět ještě líp, ale to už ovlivnit nešlo. 

Duna ve Wadi Rum

Hvězda Wadi Rum, písečná duna, která se objevila v nejednom filmu.

JAKÉ FOTOVYBAVENÍ SE HODÍ?

Nejčastěji budete sahat po širokém ohnisku. Využijete ho jak při focení krajin, tak památek. Já jsem většinu času z foťáku nesundala rybí oko 16 mm. Pokud se budete chtít vrhnout na street foto a portréty, mějte po ruce i nějaké střední ohnisko. Mně výborně posloužil objektiv 35-70 mm.

Poušť ve Wadi Rum

Poušť je nejlepší zachytit na extrémně široké ohnisko.

Někde jsem se dočetla, že na letišti neradi vidí větší teleobjektivy, takže jsem si přivezla pouze úspornější ohnisko 80-200 mm a taky to stačilo (i když 200-500 bych měla radši :-)). Nicméně moje kamarádka s sebou měla 600 mm objektiv a nikdo s tím problém neměl. Kdo by si rád zalétal s dronem, toho musím odradit, záběry by to byly nádherné, ale často se stává, že vám ho na letišti zabaví bez ohledu na to, kolik povolení máte.

DAJÍ SE V JORDÁNSKU VŮBEC FOTIT ZVÍŘATA?

Jasně, a vůbec ne špatně! Města, skály a dokonce i poušť jsou plné nejrůznějších ptáků. Většina druhů není nijak exotická, ale i přesto na zajímavé jedince narazit můžete. Typicky potkáte rorýse, jiřičky, vlaštovky, vrabce, hrdličku senegalskou, nejrůznější druhy krkavcovitých, dravce (ty jsem nedokázala určit, protože létali moc daleko) a hlavně dudky. Ti vůbec nejsou plaší jako u nás a nejlíp se fotí na citadele uprostřed Ammánu.

Dudek

Dudek uprostřed města.

MŮJ DOJEM Z JORDÁNSKA

Už v názvu článku píšu, že je to takový Blízký východ pro začátečníky. Pro toho, kdo se ještě s arabskou kulturou nesetkal, je to ideální země pro začátek. Ať už jsme se pohybovali ve městě, na venkově nebo poblíže turistických atrakcí, všude jsem se cítila v klidu. Ani prodejci tady nejsou zdaleka tak dotěrní jako třeba v Egyptě. Procestovat celou zemi můžete na vlastní pěst bez obav. Místní policie auta z půjčovny nezastavuje, občas narazíte na nějaký ten checkpoint, ale v zásadě projíždíte bez problémů. 

Jordánsko můžu vřele doporučit. Nabídne všechno od koupání přes starověké památky, úchvatnou přírodu až po výborné jídlo. A jako vždycky, když se odněkud vrátím, i tady říkám: budu to muset vidět znovu.

Ahoj!

 

KAM DÁL

Třeba na další články nebo na nejnovější koláže vesmíru!