Domů / Blog / Proč ráda jezdím fotit k Neziderskému jezeru

Proč ráda jezdím fotit k Neziderskému jezeru

Proč ráda jezdím fotit k Neziderskému jezeru - Lencis.cz    Úžasné jezero, za kterým nemusíte cestovat přes půl Evropy. Proč se tam vydat a co všechno je k vidění vám prozradím v článku.
 

Tentokrát se v článku opět vydáme na výlet mimo Českou republiku. Ale ne tak daleko jako na Helgoland nebo Azorské ostrovy :) Naším cílem je rakouské Neziderské jezero, které leží co by kamenem dohodil od Vídně. Dostanete se tam tedy velmi snadno. Já jsem tam zatím vždycky cestovala autem, což mi připadá nejjednodušší, ale určitě jsou docela dobré možnosti i vlakem a autobusem.

Neziderské jezero je největším jezerem v Rakousku a leží na hranici s Maďarskem. Jeho voda je mírně slaná a díky rákosovým pásům a bažinatým oblastem se tu zdržuje obrovské množství živočichů, které můžete docela volně pozorovat. Celé jezero má velkou hlavní část a spoustu menších jezer a bažinek spojených kanály mezi sebou i hlavním jezerem. A až vás pozorování omrzí, oblečte se do plavek a šup na pláž :)

Prozatím jsem tu byla třikrát po sobě a rozhodně ne naposledy. Tady vám přináším nějaké ty poznatky a zážitky, které jsem za tu dobu načerpala.

 

Podersdsdorf, Neziderské jezero

Maják v Podersdorfu u Neziderského jezera. Foceno 5.7.2017. Nikon D7100, objektiv Vivitar 19-35 mm. Rychlost 15 s, ISO 100. 

 

SCHOVÁVEJTE SE

Nejlepší fotky a pozorování samozřejmě vznikají, když vás zvířata nevidí. U Neziderského jezera máte docela dobré možnosti, jak se schovat, tak jich určitě využijte. Kromě přirozených schovávaček v rákosí, v křoví, v trávě nebo v lese jsou totiž dostupné i takové dřevěné budky, které jsou obvykle na místech s ideálním výhledem a velkým množstvím zvířat. Odtud se vám povedou i perfektní fotky. Pokud vám stačí jen koukat, pak máte ještě mnohem širší výběr z nejrůznějších rozhleden. 

Neziderské jezero

Takový normální výhled na jezero. Foceno 4.7.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 2x. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 500.

Konkrétní rozmístění všech rozheden a budek bylo na hodně dlouhé povídání, nejlepší co můžete udělat, je zastavit se v místním informačním centru. Je velice dobře vybavené a personál vám na mapě ochotně zakroužkuje místa ideální k pozorování.  

Jak už jsem zmínila výše, ke spoustě zajímavostí se dostanete i tak, že se schováte v rákosí podél bažin propojovacích kanálů nebo někde v křoví. v tomhle se fantazii meze nekladou a nikdy nevíte, co se příštím trsem rákosí skrývá.

Potápka roháč

Takhle na vás může vykouknout třeba potáka roháč připravená na lov. Foceno 6.7.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 2x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 400. Obraz můžete koupit zde.

 

MYSLETE NA SVĚTLO

Najít si příhodné místo k focení není u Neziderského jezera moc velký problém. Obzvlášť při opakovaných návštěvách je pak dobré vybrat si správnou denní dobu, kdy tam vyrazit. Popřemýšlejte, kde bude slunce v různých časech během dne a nezapomeňte, že nejlepší je ranní a večerní světlo. Pak už stačí jen dávat pozor, abyste si nezvolili místo, kde bude slunce přímo proti vám. Úspěch zaručen :)

 

Volavka bílá

Volavka bílá. Foceno 29.4.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/7,1 a ISO 500. Obraz můžete koupit zde.

 

KOHO MŮŽETE POTKAT

Nejčastěji se samozřejmě setkáte s vodními ptáky, ale to zdaleka není všechno. Ale začněme u těch vodních. Čekají tu na vás všechny druhy volavek, včetně vzácné volavky červené, kvakoš noční, kolpík bílý, nezměrné množství vrubozubých (nejen klasická kachna divoká), hejna bahňáků, pisila čáponohá, potápka roháč,... Kompletní seznam všech vodních druhů vám opět poskytnou v informačním centru.

 

Pisila čáponohá

Pisila čáponohá. Foceno 5.7.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telenovertor 2x. Rychlost 1/320, f/5,6 a ISO 400. 

Polák chocholačka

Polák chocholačka. Foceno 30.4.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telenovertor 1,4x. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 400. 

 

Čas od času se z jezera zvedne velká vlna paniky, to když se přiletí podívat nějaký dravec. Nejčastěji je to moták pochop, ale výjimkou není ani poštolka obecná, káně lesní a občas se objeví třeba i ostříž nebo některý z orlů.

Moták pochop

Moták pochop. Foceno 30.4.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telenovertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 250. Obraz můžete koupit zde.

Všude se pohybuje velké množství hus velkých, pokud přijedete na jaře, budete mít jedinečnou možnost pozorovat hotovou husí nebo kachní školku se spoustou mláďátek.

 

Husa velká

Husa velká. Foceno 30.4.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telenovertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 160. Obraz můžete koupit zde.

Při výpravě do polí a luk pravděpodobně potkáte bažanty, koroptve, zajíce, srny, ohradu s oslíky a nejednu ohradu s koňmi nebo maďarským stepním skotem.

Maďarský stepní skot

Maďarský stepní skot. Foceno 6.7.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/800, f/4,5 a ISO 125.

V neposlední řadě se můžete setkat i s něčím neobvyklým. Já mám od Neziderského jezera hned dva takové zážitky. První z nich je dudek chocholatý. Přestože není nijak vzácný a žije i u nás (a mluví se o něm i v pořekadlech), nikdy jsem ho neviděla. Fotografové kolem jezera se můžou zbláznit nadšením, když se tam jeden objeví :)

Dudek chocholatý

Dudek chocholatý. Foceno 11.8.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 160.

Druhým zážitkem je setkání s vlhou pestrou. Tehdy jsme se šli jen tak podívat na místo, které nám zakroužkovali v informačním centru. Moc jsme od něj nečekali, protože podle polohy působilo spíš jako rozhledna. Takže to bylo velké překvapení, když jsme narazili na hejna těchto nádherných barevných ptáčků.  Už zdálky bylo slyšet jejich zpěv a na vlastní oči nás ohromili ještě víc.

 

Vlha pestrá

Vlha pestrá. Foceno 9.8.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 200.

 

KDY PŘIJET

Nejlepším obdobím je konec června / červenec. Někteří ptáci už vyvedli mladé, jiní teprve tvoří páry. Obecně je toto období nejživější a je tu největší koncentrace aktivních zvířat.

Srpen není špatný, ale poznat, že zvířata jsou z horka unavená a některá už se začínají vydávat na svá zimoviště a nejsou tolik aktivní.

Výlet na podzim není ideální hlavně proto, že kolem jezera je obrovské množství vinic a touto dobou se víno sklízí, takže vás budou rušit všudypřítomné traktory.

Zima a začátek jara také nejsou nejideálnější. Kromě zimujících druhů, které se spíše schovávají tu je tu potkáte pouze obrovská hejna hus velkých. Navíc je zima a hodně fouká. Ale i z toho se dá vytěžit pěkná fotka :)

 

Husa velká

Husa velká. Foceno 26.2.2019. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 320. Obraz můžete koupit zde.

 

Neziderské jezero je pro mě nevyčerpatelná studnice pro focení. Doufám, že se vám naše společná procházka líbila a že se tam třeba někdy sami vydáte. Rozhodně to stojí za to i v případě, že nechcete celou dobu jen pozorovat zvířata. Koupání v jezeře je povolenou a krajina je hodně rovinatá, takže je ideální i jen tak na procházky nebo projížďky na kole. 

A budu se na vás těšit zase v příštím článku!

 

KAM DÁL

 
Terej bílý

Ostrov Helgonad, 

ráj terejů

Ostrov v Severním moři,

kde budete o ptáky

zakopávat

   

Tuleň kuželozubý

Ostrov Düne

a tuleni

Zjistěte, kde je 

nejbližší místo, kde se 

můžete setkat s tuleni.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.