Domů / Blog / Mokřady v České republice

Mokřady v České republice

Mokřady v České republice - Lencis.cz    2. února si připomínáme den důležitý pro přírodu - Světový den mokřadů.
 

Voda je pro přírodu nesmírně důležitá. Všichni dobře víme, že kde je řeka nebo rybník, tam to žije. Sucha v posledních letech nebezpečně vysušují nejen řeky, decimují zásoby spodní vody a příroda trpí. Je tu ale ještě jeden důležitý mechanizmus uadržování vody - mokřad. 2. únor je den vyhrazený právě mokřadům. Proč jsou ale tak důležité, že jim věnujeme celý jeden den?

 

CO JE TO MOKŘAD A JAK VYPADÁ?

Je to místo, kde voda odpočívá. Celý rok nebo alespoň po jeho velkou část je tu mokro a často jsou vidět i stálé vodní plochy. Můžete si tedy představit močál, prameniště, rašeliniště, podmáčenou louku, jezírko, tůni, zamokřené dno opuštěného lomu či vypuštěného rybníka, strouhu nebo trvalou louži v poli. To všechno se dá považovat za mokřad.

Mokřad u Kvasic

Mokřad u Kvasic, na Zlínsku. Foceno 21.1.2019. Nikon D7100, Vivitar 19-35. Rychlost 10 s, f/8,0 a ISO 100.

Mokřady se vyznačují specifickými rostlinami a živočichy, louže vzniklá po dešti tedy nebude mít znaky pro ně typické.

Mají v krajině nezastupitelnou úlohu. Zadržují a postupně uvolňují velké množství vody, mnohem více, než umělé vodní nádrže, navíc zcela přirozeným způsobem. Mokřad o ploše pouhých 10 m² například zadrží až 9000 litrů vody. Navíc je domovem pro spoustu živočichů a rostlin, často vzácných, schopných přežít jen na území mokřadu.

Zadržování vody v mokřadech je pro Českou republiku důležité nejen kvůli suchu, ale také proto, že většina řek odtéká do sousedních států a nemáme mnoho přirozených větších vodních ploch. Z toho důvodu je nutné mokřady chránit a starat se o ně. Nejen v České republice existuje spousta organizací, které se této problematice věnují a starají se o ochranu mokřadů a v nich žijících živočichů a rostoucích rostlin. 

Mutěnický rybník

V mokřadu to žije, toto je jen zlomek zvířat a rostlin, které uvidíte na pár metrech čtverečních. Toto jsou Mutěnické rybníky. Foceno 6.5.2017. Nikon D7100, Nikon 300 mm. Rychlost 1/1250, f/5,0 a ISO 250.

České mokřady se mohou dokonce pyšnit vlastní aplikací s mapou, kde je můžete vyhledávat, zjistit si něco o jejich významu a případně můžete i nahlásit nezaznamenaný mokřad.

JSOU VŠECHNY MOKŘADY STEJNÉ?

To samozřejmě nejsou. Každý je jinak velký, v jiné oblasti a zásobuje různě velké území. I z celosvětového hlediska mají odlišný význam. Většina našich mokřadů má význam lokální nebo regionální, jsou tedy důležité především pro své nejbližší okolí.

Máme ale i několik oblastí, které mají dokonce význam mezinárodní, těch si musíme obzvlášť vážit. Takto významných mokřadů je v České republice 14 (Šumavská rašeliniště, Třeboňské rybníky, Novozámecký a Břehyňský rybník, Lednické rybníky, Litovelské Pomoraví, Poodří, Krkonošská rašeliniště, Třeboňská rašeliniště, Mokřady dolního Podyjí, Mokřady Liběchovky a Pšovky, Podzemní Punkva, Krušnohorská rašeliniště, Pramenné vývěry a rašeliniště Slavkovského lesa, Horní Jizera, s celkovou rozlohou 635 kilometrů čtverečních).

Neziderské jezero

Neziderské jezero, Rakousko. Foceno 4.7.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 2x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 500.

Mokřady mezinárodního významu chrání takzvaná Ramsarská úmluva(Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva). Ta byla podepsána 2.2. 1971 v íránském městě Ramsar. Mokřady do seznamu navrhují její členské státy. Těchto států je k dnešnímu dni 169. Pokud mokřad splňuje kritéria, sekretariát zápis schválí a mokřad je zařazen  na tzv. seznam mokřadů mezinárodního významu. Ten v současnosti čítá více než dva tisíce mokřadů celého světa.

PROČ A JAK MOKŘADY CHRÁNIT?

Mokřady patří mezi nejvýznamnější, ale současně i světově nejohroženější ekosystémy. Poskytují životní prostor pro rostliny a živočichy, zabezpečují jídlo a čistou vodu, chrání pobřeží, fungují jako přírodní houba proti záplavám a ukládají oxid uhličitý, čímž přispívají k regulaci změny klimatu.

Bohužel,často jsou vnímány jako nepotřebný a nevyužitelný prostor a proto vždy byly a naneštěstí stále jsou, terčem likvidace, zejména vysoušení a proměny na sušší zemědělskou půdu. To má zničující vliv na druhy závislé na mokřadech. Počty takových druhů od 80. let výrazně klesají.Nejvíce toho pro mokřady samozřejmě může udělat státní správa a zemědělci. Je potřeba přestat je odvodňovat a naopak k nim vodu přivádět.

Chlébské údolí

Chlébské údolí. Foceno 18.3.2017. Nikon D7100, Vivitar 19-35. Rychlost 30 s, f/8,0 a ISO 100.

I jako jednotlivci se ale můžeme podílet na ochraně mokřadů. Každá pomoc, i malá, se počítá a může pomoct zachránit nějaký živočišný nebo rostlinný druh. Bohužel většina aktivit v přirodě podléhá nějakému povolení úřadů, ale pokud máte vlastní pozemek nebo víte o někom, kdo takový mírně podmáčený pozemek vlastní, zkuste mu vysvětlit, proč je mokřad užitečný.

Také je dobré zadávat nezmapované mokřady do aplikace. Pokud o nich budou příslušné orgány vědět, mohou podniknout kroky k jejich ochraně.

Spoustu nápadů pro společnosti i jednostlivce najdete tady: 

http://www.csop.cz/docs/up/letak_mokrady_final.pdf

Chlébské údolí

Chlébské údolí. Foceno 18.3.2017. Nikon D7100, Vivitar 19-35. Rychlost 30 s, f/8,0 a ISO 100.

JAK SE ZMĚNIL STAV MOKŘADŮ V ČESKÉ REPUBLICE?

Za posledních 60 let zmizelo asi 950 tisíc hektarů mokřadů. Celková délka vodních toků se z původních 76 000 km zkrátila o jednu třetinu, 21 000 km toků je uzavřeno do regulovaných, betonových břehů a přibližně čtvrtina zemědělských půd je stále odvodňována trubkovou drenáží (Zpráva o Ekologické obnově České republiky, 2012).

To nepřináší nic dobrého a jednou z důležitých věcí, které můžeme udělat, je šířit osvětu dál. Čím větší množství lidí si bude uvědomovat důležitost mokřaddů, tím větší šanci máme, že se nakonec něco změní.

Chropyňský rybník

Chropyňský rybník. Foceno 2.6.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1250, f/5,6 a ISO 250. 

JAKÉ  DALŠÍ ZAJÍMAVÉ MOKŘADY MÁME?

S některými z nich jste se setkali na fotkách v průběhu článku. Já jsem samozřejmě nenavštívila všechny mokřady České republiky, ale ráda v nich fotím. Můžu vám dát alespoň několik tipů na svá oblíbená místa. Vzhledem k tomu, jak bohaté ekosystémy to jsou, si většina z nich zaslouží vlastní článek, takže tady se na ně podíváme jen tak v rychlosti.

Chlébské údolí

Nedaleko vesnice Nedvědice, v okolí hradu Pernštejn, je údolí, které je nejkrásnější na začátku jara. Kvetou tam tisíce, možná i miliony bledulí. Po vyznačených stezkách se tu můžete v klidu procházet, jen pozor na podmáčená místa, stačí jeden krok a jste po kotníky ve vodě :)

Chlébské údolí

Chlébské údolí. Foceno 18.3.2017. Nikon D7100, Vivitar 19-35. Rychlost 30 s, f/8,0 a ISO 100.

Mutěnické rybníky

Na Jižní Moravě, kousek od obce Mutěnice je soustava rybníků a kanálů. Je to obrovský prostor, kde se můžete procházet celé dny a pozorovat kouzlo mokřadní přírody. Je tam velké množství volavek, racků, rybáků, labutí, nejrůznějších druhů kachen a když máte štěstí, můžete potkat i něco vzácného. Já jsem tam narazila například na kvakoše nočního, nebo na orlovce říčního, který u nás ani nehnízdí, jen tudy prolétá.

Mutěnický rybník

Mutěnický rybník, volavka popelavá, racci. Foceno 27.5.2017. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm. Rychlost 1/1250, f/5,0 a ISO 320.

Chropyňský rybník

Zámecký rybník uprostřed města Chropyně. Tisíce racků se slétají na hnízdní ostrůvek, všude kolem poletují vážky, volavky, z vody na vás kouká užovka a ve tři odpoledne se před vámi mihne netopýr.

Cropyňský rybník

Chropyňský rybník. Foceno 2.6.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1250, f/5,6 a ISO 400. 

Kvasice

Chráněná mokřadní oblast na Zlínsku. Hlavně na jaře a v létě oplývá životem, potkáte tu srnky, nejrůznější druhy vodních ptáků a mezi zajímavosti patří třeba hnízdění čejek, které kdysi byly běžné, ale dnes je uý moc často nepotkáte. Navíc je to jedno z mála míst v České republice, kde hnízdí orel mořský.

Kvasice

Mokřad u Kvasic, na Zlínsku. Foceno 21.1.2019. Nikon D7100, Vivitar 19-35. Rychlost 10 s, f/8,0 a ISO 100.

SVĚTOVÉ MOKŘADY

Nejenom Česká republika má zajímavá mokřadní místa. Poměrně blízko za hranicemi s Rakouskem leží Neziderské jezero, které je opravdovým rájem. Obrovská soustava solných jezírek, kanálů a tůní vám zajistí hodiny zábavy při pozorování života kolem vody. Viděla jsem volavku, která si ulovila a spořádala užovku, nebo třeba dudka, to pak máte vidět ten poprask mezi profesionálními fotografy, když se tam tento ptáček objeví.

Neziderské jezero

Neziderské jezero a housátko. Foceno 29.4.2018. Nikon D7100, objektiv Nikon 300 mm + telekonvertor 1,4x. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 200.

 

CHOĎTE VEN

Mokřady jsou úžasné místo, kde můžete vidět spoustu zajímavých zvířat, pozorovat je, jak se chovají v přirozeném prostředí. Udělejte si 2. února procházku někam k vodě a podívejte se na vlastní oči. Ale nezapomeňte, (nejen) taková místa je potřeba respektovat a chránit, buďte proto ohleduplní.

Pokud byste se při procházce rádi dozvěděli něco víc, neváhejte vyrazit ven s odborníky. Napčíklad Česká společnost ornitologická k tomuto dni pořádá sérii vycházek: 

https://www.birdlife.cz/pozvanka-na-vychazky-ke-svetovemu-dni-mokradu-2019/

 

ZDROJE

http://www.ochranaprirody.cz/pro-novinare/tiskove-zpravy/svetovy-den-mokradu-kde-je-voda-tam-je-zivot/

https://www.mzp.cz/cz/news_170202_mokrady

https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-lokalit-a-prostredi/mokrady/svetovy-den-mokradu/

http://mokrady.ochranaprirody.cz/mapa/

http://www.nasemokrady.cz/o-mokradech/

 

 

KAM DÁL

 

Plavání s delfíny

Na Azorských ostrovech

si můžete zaplavat s

delfíny a rozhodně to stojí

za to!

   

Azorské ostrovy -

Velryby

O tom, jak jsme

cestovali na moře za

vorvani a delfíny.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.