Domů / Blog / Jak snadno fotit ptáky v poli

Jak snadno fotit ptáky v poli

Jak snadno fotit ptáky v poli - Lencis.cz    Chcete se jednoduše dostat k zajímavým záběrům dravců? V článku zjistíte, jak využít zimního období, kdy jsou plodiny v polích nízké a stromy bez listí.
 

Mě samotnou to udivuje, ale už podruhé vám tuto zimu přináším nějaké střípky z focení. Tentokrát se společně podíváme na to, jaké poklady jsem našla pár kilometrů od svého bydliště. Už v minulém článku o focení na sídlišti jsem zmiňovala, že fotit dravce je trochu potíž. A tak se nejen dravci asi rozhodli, že mě přesvědčí o tom, že to tak (většinou) není.

 

OSVĚDČENÁ METODA

Přemnožení hraboši dravcům svědčí. A nejen jim. Dále v článku se dočtete, že volavky se vykašlaly na rybníky a vyrazily do polí s hlodavci taky trochu zatočit. Jak tedy vykouzlit zajímavé fotky? Mně se vyplatilo jezdit autem po okolí. Ne že bych měla něco proti procházkám, ale pokud chcete zvýšit své šance, musíte pokrýt co nejvíc kilometrů cest. Chodec je navíc oproti autu mnohem podezřelejší a pro polní predátory mnohem nepříjemnější návštěvník než automobil. Když pěšky vyplašíte jednoho dravce, můžete pak strávit celou hodinu hledáním nového. Auto tento problém řeší znamenitě. Vůbec samozřejmě nezpochybňuji, že nejlepší fotky získáte díky trpělivosti a kvalitnímu fotostanu, ale pro nás amatéry je to časově neproveditelné.

Poštolka obecná

Poštolka obecná. Foceno 31.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 720. 

Nejzajímavější, jak se zdá, je pro ptáky pole s řepou. Aspoň podle mých pozorování. Nevím, čím to je, ale taková pole jsou plná dravců i jiných predátorů. Takže si najděte nějaké pěkné pole se zimní řepou, jeďte pomalu kolem a pozorujte, kdo kde sedí.

Ideální je jezdit ve dvou. Řidič by se měl věnovat silnici a fotograf bude hlásit, co je kde zajímavého a kdy zastavit. Tak se k ptákům dostanete nejsnáz. Na projíždějící auta jsou relativně zvyklí. Samozřejmě je důležité zastavovat opatrně (nejen kvůli zvířatům, ale i jiným řidičům). Při opatrném a plynulém zastavení ptáci často ani neuletí.  

 

JE TO KÁNĚ?

Celé dobrodružství začalo zajímavým nálezem. Na jednom z bidýlek pro dravce (opravdu výborná a užitečná věc!) sedělo něco, co nevypadalo jako žádný běžný dravec. Podařilo se nám zastavit auto tak, abychom ho nevyplašili, a kupodivu se mi i podařilo se vyplazit z auta a udělat pár fotek. I kdyby nebyly hezké, aspoň by nám pomohly při identifikaci. 

Dravec si nás ale nevšímal ani trochu a bylo mu jedno i to, že jsem vystoupila a udělala pár kroků. A tak můžu být hrdá na docela pěkné záběry.

 

Káně lesní bílá

Káně lesní, bílá forma. Foceno 22.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 320. Obraz můžete koupit zde.

Hned doma jsem se snažila zjistit, co to vlastně je, ale ani konzultace s atlasem ptáků moc nepomohla. Proto jsem povolala na pomoc zkušenější kolegy s České společnosti ornitologické. Ani ti se moc dobře nemohli shodnout, jestli je to obyčejná káně lesní nebo káně bělochvostá. Káně bělochvostá u nás nežije a byla by to krásná vzácnost. Nakonec ale zvítězil názor, že se jedná o káně lesní. Ale takto bílá forma je u nás stejně velice vzácná, takže já jsem spokojená. :)

Káně lesní bílá

Káně lesní, bílá forma. Foceno 22.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 320. Obraz můžete koupit zde.

 

PŘÍBEHY OD BENZÍNOVÉ PUMPY 

Velký úspěch jsem slavila také u místní benzínové pumpy. Tam bydlí poštolka obecná, která si tam užívá podobně jako v restauračním zařízení.

Poštolka obecná

Poštolka obecná. Foceno 22.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/1000, f/5,6 a ISO 320.

Má svůj oblíbený strom, kde hlídkuje a jednou za čas sletí pod něj a spokojená se vrátí s kořistí. Podobné fotky se mi povedlo udělat skoro pokaždé, kdy jsme jeli kolem. Proto doporučuji navštěvovat stejné místo víckrát. Uděláte si přehled o konkrétních jedincích a jejich lovištích. Odměnou pro vás pak může být krásně detailní záběr lovu nebo hostiny, kterou byste jinak ani nespatřili.

Poštolka obecná

Poštolka obecná. Foceno 23.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/800, f/5,6 a ISO 320.

Tahle poštolka je dokonce tak lenivá, že někdy neloví nohama, jak je u dravých ptáků zvykem. Prostě seskočí na pole, dohopká k díře a zobákem vytáhne myš.

Poštolka obecná

Poštolka obecná. Foceno 31.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 1000.

I káňata v okolí benzínky jsou příliš zaujatá kořistí, než aby před vámi hned utekla. Všechny tři dravce na fotografiích jsem vyfotila během dvou dnů v okruhu asi 100 metrů. Pokud tedy narazíte na místo s vyšším zástupem ptáků, raději se na něj vracejte, než abyste hledali ještě lepší místo. Z mnoha výletů po okolí jsem nakonec vždy udělala nejlepší záběry v okolí této legendární benzínky.

Káně lesní

Káně lesní. Foceno 23.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/640, f/5,6 a ISO 320.

NA LOVU VOLAVEK

Volavky jsou krásní elegantní ptáci. Zato jsou ale velmi plaché a nikdy mě k sobě moc nechtějí pustit. A už vůbec se nechtějí nechat fotit při jídle. Místní pole si ale oblíbila čtveřice volavek popelavých, které mě aspoň chvilku tolerují, než se přede mnou rozhodnou utéct.

Volavka popelavá

Volavka popelavá. Foceno 25.1.2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/250, f/5,6 a ISO 800.

Pochodují polem, občas něco uloví a když už je svou přítomností naštvu, posunou se kousek za kopec. Tak jim dám nějakou dobu čas, nafotím nějaké jiné dravce a cestou zpátky se nade mnou volavky zase na chvilku slitují. Proto doporučuji zpozorované ptáky, kteří jsou poměrně daleko, na chvilku nechat a vrátit se na ono místo třeba za hodinu. Můžete být mile překvapeni, jak blízko se k nim dokážete dostat.

Volavka popelavá

Volavka popelavá. Foceno 2.2..2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 360.

Na skvělé fotky volavek jsem čekala dlouho a že to bude zrovna v zimě, mimo sezónu, to jsem skutečně nečekala. Fotka níže dokonce zaujala Českou společnost ornitologickou, a nejen s ní se můžete setkat v jejich kampani #kauzahraboš.

Volavka popelavá

Volavka popelavá. Foceno 1.2..2020. Nikon D7100, objektiv Nikon 200-500 mm. Rychlost 1/500, f/5,6 a ISO 900.

POZORUJTE OKOLÍ

Doufám, že jsem vám ukázala, že i z auta si můžete užít zajímavé věci. Tím nechci říct, ať jako řidiči nesledujete cestu! Ale pokud to jde, zkuste nespěchat a užívejte si přírodu kolem. Nikdy nevíte, co může sedět na patníku :)

 

KAM DÁL

 
Volavka bílá

Proč jezdím k 

Neziderskému jezeru

Úžasné jezero, za kterým

nemusíte přes

půl Evropy

   

Strakapoud prostřední

Proč chodit s 

 

foťákem mezi

paneláky

Stačí trocha zeleně, 

krmítko a o zábavu 

je postaráno.

   

 

 

Obrazy na dřevě

Vyberte si něco hezkého

a udělejte radost sobě

nebo někomu, koho 

máte rádi.